A londoni Brunel Egyetem jelentése szerint az Egyesült Királyság Nemzeti Egészségügyi Szolgálata (NHS) évente több mint 500 millió fontot (több mint 200 milliárd forintot) takaríthatna meg, ha az angliai felnőtt dohányosok fele áttérne az e-cigarettára – írja a Tobacco Reporter.
„Ha a dohányosok áttérnének füstmentes alternatívákra, az jelentősen csökkentené az NHS-re nehezedő nyomást, és olyan kórházi erőforrások szabadulnának fel, amelyekre nagy szükség lenne más kezelésekhez”
– mondta a tanulmány szerzője, Francesco Moscone, a londoni Brunel Egyetem professzora és üzleti közgazdasági szakértője.
„Nagy örömünkre szolgál, hogy a londoni Brunel Egyetem új kutatása megerősíti a saját gazdasági hatásjelentésünk megállapításait. Őszintén remélem, hogy ez nagyobb lendületet ad a kormánynak ahhoz, hogy valóban elismerje az e-cigaretta pozitív hatásait nemzetünk egészségére és országunk pénzügyeire”
– fogalmazta meg véleményét John Dunne, a UK Vaping Industry Association főigazgatója egy nyilatkozatban.

Hozzátette, a dohányosok körében nagyon nagy arányú azok aránya, akik tévesen úgy hiszik, az e-cigaretta ugyanolyan káros, vagy károsabb, mint a hagyományos cigaretta. Szerinte ezért elsődlegesen a médiában megjelenő tévhitek a felelősek, ami ellen a kormánynak lépéseket kellene tennie.
„A rák, a szívbetegségek, a stroke, a krónikus hörghurut és a tüdőtágulás az öt fő betegségkategória, amelyet a cigarettázás okoz. Ezek a betegségek jelentős terheket rónak az NHS-re, amelyről tudjuk, hogy már így is egyre nagyobb nyomás alatt áll”
– emelte ki Moscone, hangsúlyozva, habár a füstmentes termékek hosszútávú hatása egyelőre nem ismert, az bizonyos, hogy a hagyományos cigarettánál 90 százalékkal kevesebb vegyi anyagnak való kitettséget eredményeznek.
