Az angliai és walesi önkormányzatokat képviselő Local Government Association (LGA) szerint sürgős intézkedésre van szükség az eldobható e-cigaretták betiltását érintően, ugyanis rengetegbe kerül az adófizetőknek a hulladék kezelése és újrahasznosítása – írja aThe Guardian.
Az elmúlt években ugrásszerűen emelkedett meg az eldobható e-cigik népszerűsége az Egyesült Királyságban, mivel pedig hamarosan Franciaország is a tiltó országok sorába léphet, a döntéshozók attól tartanak, elönti majd a brit piacot a termék.
Az önkormányzatok szerint különösen aggasztja őket a gyermekek számára vonzó dizájnnal és ízekkel rendelkező készülékek forgalmazása.
Az LGA 2024-ig történő betiltást, valamint azonnali intézkedéseket követel e termékek megjelenítésének és forgalmazásának a dohánytermékekhez hasonló módon történő szabályozására.
„Az egyszerhasználatos e-cigaretták szennyezik az utcáinkat, veszélyt jelentenek a kukásautókban és drága az újrahasznosításuk. Színeik, ízeik és reklámjaik vonzóak a gyermekek számára, és az ezeket árusító kiskereskedőkre kiszabott büntetések nem elég súlyosak”
– mondta David Fothergill, az LGA közösségi jóléti tanácsának elnöke, kiemelve, hogy a termékek pusztán tervezésük alapján is hibásak és fenntarthatatlanok.

A kormány máris fellép az egyszerhasználatos műanyagok ellen. Október 1-jétől kezdve a vállalkozásoknak számos terméket nem szabad többé szállítani, értékesíteni vagy kínálni.
Aggodalomra ad ugyanakkor okot, hogy az utóbbi időben egyre többféle illegális eldobható e-cigi kerül a piacra, melyek különösen népszerűek a fiatalok körében. Ez elsősorban annak tudható be, hogy gyakran olyan üzletekben árulják őket, ahol a személyazonossági ellenőrzés nem olyan alapos.
A termékek betiltását szorgalmazó egyesületek közé tartozik a gyermekorvosi szövetség és az iskolaigazgatók országos szövetsége, de felszólalt a kérdésben Rachel de Souza, az angliai gyermekjogi biztos is.
John Dunne, a UK Vaping Industry Association főigazgatója szerint ugyanakkor az általános tilalom nem jelent megoldást, mert a potenciálisan sokkal károsabb termékek beáramlásához és a feketepiac növekedéséhez vezethet.
„Annak sincs semmi értelme, hogy az eldobható párologtatók betiltására szólítunk fel, miközben figyelmen kívül hagyjuk a dohányzás és a hozzá kapcsolódó szemét sokkal nagyobb problémáját, amely az Egyesült Királyságban az összes szemét 68%-át teszi ki”
– tette hozzá.
A kormány jelenleg az információgyűjtés szakaszában van, mielőtt viszont döntés születne, felhívták a fogyasztók figyelmét arra, hogy lehetőleg ártalmatlanítsák az elektronikus hulladékot, egyebek között a részt vevő kiskereskedőknél működő visszavételi rendszerek igénybevételével.
