Az adatok szerint az elmúlt három évben több millió illegális és potenciálisan káros e-cigarettát foglaltak le a hatóságok, és a szakértők arra figyelmeztetnek, hogy ez a „jéghegy csúcsa”, és a termékek „cunamija” árasztja el az Egyesült Királyságot – írja a The Guardian.
A 125 helyi hatósághoz intézett információszabadság-kérésekből kiderült, hogy 2020 eleje óta több mint két és fél millió illegális e-cigarettát gyűjtöttek be. Csak a nyugat-londoni Hillingdon kerületben 1,35 millió darabot foglaltak le a hatóságok. Ehhez a területhez tartozik a Heathrow nemzetközi repülőtér is, ahová illegális e-cigaretták ezrei érkeznek.
A lefoglalt e-cigaretták nem felelnek meg az Egyesült Királyság jogszabályi előírásainak, és magasabb nikotinkoncentrációjúak lehetnek, tiltott összetevőket tartalmazhatnak, vagy túlméretezett tartállyal rendelkeznek a nikotinos töltőfolyadék számára. Korábbi elemzések szerint a tiltott e-cigaretták számos esetben magas ólom-, nikkel- és krómtartalmúak voltak.
Kate Pike, a Chartered Trading Standards Institute vezető tisztviselője arra figyelmeztetett, hogy a számok valószínűleg csak a „jéghegy csúcsát” jelentik. „Úgy érzem, mintha cunami lenne. Főleg Kínából érkeznek” – fogalmazott. Pike elmondta, hogy a nem megfelelő e-cigaretták különösen népszerűek a kiskorú fogyasztók körében, mivel olcsók és olyan helyeken vásárolhatók, ahol kevésbé valószínű, hogy ellenőrzik a személyazonosságot. Mint mondta, a kutatások szerint az Egyesült Királyság üzleteiben értékesített termékek egyharmada valószínűleg illegális.
„Jelentős számú illegális termék van a piacon, ami nem segít, amikor megpróbáljuk támogatni a közegészségügyi választ, amely a leszokni vágyó dohányosok számára biztosítja, hogy a termékek sokkal biztonságosabbak legyenek a hagyományos dohánytermékeknél. A fő aggodalom az, hogy a fiatalok kezébe kerülnek ezek a termékek... Nem akarjuk, hogy a gyerekek vagy felnőttek egyáltalán rászokjanak valami ilyesmire”
– fogalmazott Kate Pike, aki szerint az illegális e-cigaretták csomagolásán gyakran nem szerepelnek a megfelelő figyelmeztetések vagy információk. „Tudjuk, hogy a legális, szabályos e-cigaretták a dohányzás kockázatának töredékét jelentik, de nem tudjuk, hogy az illegális termékek milyen kockázatot jelentenek” – zárta szavait.

Az e-cigaretta ipar is kéri a szabályozás szigorúbb végrehajtását, és azt, hogy az illegális termékeket ugyanolyan komolyan kezeljék, mint a hamisított cigarettákat. Dan Marchant, a Vape Club kiskereskedő cég igazgatója szerint az illegális e-cigaretták „potenciálisan veszélyesek lehetnek”. Elmondta, hogy a termékek kiszűrhetőek az alapján, hogy hány slukkot reklámoznak, mivel minden, ami 500-700-nál többet kínál, általában „nem esett át a megfelelő tesztelésen és biztonsági intézkedéseken”.
Az adatok azt mutatják, hogy 28 tanács 9000 fontot (3,9 millió forintot) költött az e-cigaretták tesztelésére az elmúlt három évben. Az év elején a kormány bejelentette, hogy a kereskedelmi szabványok által vezetett „illegális e-cigaretták elleni végrehajtási osztagot” hoz létre. A miniszterek azt mondták, hogy a testület 3 millió font (1,3 milliárd forint) támogatással fog működni, és tesztvásárlásokat fog végezni, valamint a tiltott termékeket eltávolítja az üzletekből és a határokon.
