Egy, az Addiction című folyóiratban nemrég megjelent tanulmány szerint az e-cigaretta segíthet csökkenteni az egészségügyi különbségeket a társadalmi rétegek között, különös tekintettel az alacsony jövedelmű és az őslakos közösségek számára Új-Zélandon és Ausztráliában – írja a Filtermag.
A 2016 és 2023 közötti trendeket vizsgáló kutatás arra a megállapítása jutott, hogy a dohányzási arányok gyorsabban csökkentek a hátrányos helyzetű csoportokban Új-Zélandon, mivel itt többen fogyasztottak e-cigit, mint Ausztráliában. Új-Zéland megközelítése, ahol az e-cigarettát felnőtt fogyasztói termékként szabályozzák és forgalmazzák, éles ellentétben áll Ausztrália korlátozó politikájával.
Új-Zélandon az e-cigi az ártalomcsökkentési stratégia részét képezi, ami jelentős csökkenést eredményezett a dohányzók arányában, különösen a Māori közösség körében, ahol majdnem háromszor gyorsabban csökkent a dohányosok száma, mint Ausztrália őslakos közösségeiben.

Ezzel szemben Ausztrália szigorú szabályozása következtében, mely szerint e-cigit csak orvosi receptre lehet kapni, virágzó illegális piac jött létre, ami csökkenti a dohányzásról való leszokás hatékonyságát.
A tanulmány az e-cigaretta pénzügyi előnyeit is megemlíti, mivel ez sokkal olcsóbb alternatívát kínál a dohányzáshoz képest. Új-Zélandon az e-cigire való váltó dohányosok több ezer dollárt (több százezer forintot) takaríthatnak meg, amit más fontos szükségletekre lehet fordítani.
Az írás arra a következtetésre jut, hogy az olyan országoknak, amelyek szigorúan szabályozzák az e-cigarettát, újra kellene gondolniuk politikáikat. Azt javasolja, hogy egy fogyasztóbarát szabályozási modell, mint amilyen Új-Zélandon van, segíthetne csökkenteni az egészségügyi egyenlőtlenségeket, különösen a marginalizált csoportok számára. A tanulmány az e-cigi betiltása helyett olyan szabályozást javasol, amely váltásra ösztönzi a dohányosokat, miközben védi a fiatalokat.
