A szervezett bűnözés célpontjaivá váltak a brit kiskereskedők, mivel a dohány ma már grammonként többet ér, mint az ezüst – írja a Daily Mail.
A vágott dohányra kivetett adó többszöri emelése mára azt eredményezte, hogy egy 50 grammos zacskó ma már 87 pennybe (kb. 423 forintba) kerül grammonként – szemben az ezüsttel, aminek az ára 83 penny/gramm (kb. 404 forint).
Ez arra ösztönözte a bandákat, hogy ne csak a boltokat, hanem a kiszállító kocsikat is célba vegyék, tovább növelve a kiskereskedelmi ágazatot sújtó bűnözési hullámot.

Szakértők szerint a bűnözők a dohánylopást alacsony kockázatú, magas megtérüléssel járó bűncselekménynek tekintik, mivel a termékek „könnyedén elrejthetők, szállíthatók és hozzáférhetők”.
Rachel Reeves kancellár államháztartás fellendítésére irányuló tervének részeként a kincstár a dohányra kivetett adó megduplázását fontolgatja, ami az iparág szerint tovább fokozná a feketepiacot.
A becslések szerint az államkincstár 2000 óta több mint 50 milliárd fontnyi (kb. 24 ezermilliárd forintnyi) adóbevételtől esett el a feketepiac miatt.
