Az ausztrál rendőrség ebben a hónapban az eddigi legnagyobb illegális dohány, cigaretta és e-cigi lefoglalásokat hajtotta végre a bűnbandák közötti „háború” közepette, amelynek során több melbourne-i üzletet is felgyújtottak – írja a Vice.
Az ausztrál határőrség (ABF) múlt héten közzétett éves jelentéséből kiderül, hogy a dohánytermékek lefoglalásának száma és értéke megugrott, miközben a gyújtogatások és lövöldözések száma is megnőtt, amelyek a gyanú szerint az ausztrál illegális dohánykereskedelemhez kapcsolódnak.
Az ABF 2022-23-ban több mint 2000 tonna dohányt foglalt le, szemben az előző évi 1600 tonnával.

Csak Melbourne-ben a Victoria állami rendőrség a múlt héten két nap alatt 36 házkutatást hajtott végre – 34-et kiskereskedelmi üzletekben és kettőt lakóingatlanokban – a tiltott dohányáruval kapcsolatos szervezett bűnszövetkezetek elleni folyamatban lévő nyomozás részeként. E házkutatások során a rendőrség 53 147 darab, több mint 1,5 millió ausztrál dollár utcai értékű e-cigarettát, 712 385 darab cigarettát és több mint egy tonna fogyasztási dohányt foglalt le.
A Victoria-i rendőrség jelenleg mintegy 30 olyan erőszakos cselekményt is vizsgál, amelyek a gyanú szerint az illegális dohánykereskedelemhez kapcsolódnak. A legutóbbi eset szerda reggel történt, amikor Melbourne északi részén idén másodszor gyújtottak fel egy üzletet.
Az ausztrál szövetségi és állami kormányok jelenleg komoly erőforrásokat fordítanak a dohánytermékek, főként az e-cigaretták visszaszorítására, ami egy virágzó iparág. Jelentésében az ABF azt mondta, hogy továbbra is „elkötelezett a kormánynak az illegális dohánytermékek visszaszorítására irányuló erőfeszítései támogatása mellett, amelyeket a szervezett bűnözés alacsony kockázatú, de nagy haszonnal járó vállalkozásnak tekint”.
