Az ausztrál Rákellenes Tanács adatai szerint a fiatal felnőttek több mint egyharmada párologtat, sokan közülük annak ellenére teszik ezt, hogy tudják, a párologtatók nikotint tartalmaznak – írja a The Guardian.
A tanács szerdán tette közzé a folyamatban lévő országos Generation Vape tanulmány legfrissebb adatait, amely a tizenévesek e-cigi fogyasztásával kapcsolatos ismereteit, attitűdjeit és viselkedését követi nyomon. A legutóbbi felmérésben ezerhétszáz 14 és 17 év közötti tizenéves és hatezer-ötszáz 18 és 24 év közötti fiatal felnőtt vett részt.
A felmérés szerint a fiatal felnőttek több mint egyharmada (36%) használ e-cigarettát, közel háromnegyedük (73%) pedig úgy tette ezt, hogy tudta, a termék nikotint tartalmaznak. A megkérdezett, e-cigit korábban már fogyasztott tinédzserek több mint kétharmada (67%) szintén úgy tette ezt, hogy tudatában volt ennek.
Ausztráliában a hatályos jogszabályok szerint recept nélkül tilos nikotint tartalmazó e-cigarettát vagy töltőfolyadékot vásárolni és eladni, illetve ezeket a termékeket gyermekeknek értékesíteni. A cégek viszont megkerülik az előírásokat azzal, hogy az e-cigarettákat nikotinmentesnek címkézik, annak ellenére, hogy azok sok esetben nikotint tartalmaznak.

A tanulmány 2500 szülőt is megkérdezett, akiknek csaknem háromnegyede (72%) gyanította, hogy gyermeke eldobható e-cigit használ. Ötből négyen (82%) azt mondták, hogy a gyermekük e-cigizésének megakadályozása kiemelt fontosságú. Új-Dél-Walesben 1300 tanár közül négyből három (76%) jelezte, hogy az e-cigarettával való foglalkozás kiemelt prioritás.
„A legnagyobb termék, ami a termék használatához vezet, az az, hogy könnyen hozzáférhető. Ha egy termék könnyen beszerezhető, az azt jelzi a fiataloknak, hogy ezek biztonságosak, mert ha nem lennének azok akkor a kormányzat levenné őket a polcokról”
– mondta Alecia Brooks, a tanulmány társszerzője és a Rákellenes Tanács dohánykérdésekkel foglalkozó bizottságának elnöke.
A tanulmány szerint minden harmadik olyan tinédzser, aki még soha nem használt e-cigarettát, érdeklődik iránta.
Simone Pettigrew professzor, a George Institute for Global Health munkatársa szerint is a hozzáférhetőség az egyik legnagyobb probléma.
„Nyilvánvaló, hogy a szövetségi kormány és az állami kormányok most szigorítanak ezen, de ez csak azt mutatja, hogy mennyire fontos az elővigyázatos megközelítés”
– tette hozzá.
