Országos, reprezentatív felmérés* készült 2025. március 27. és április 3. között az MSZSZT megbízásából, amelynek célja az volt, hogy pontosabb képet adjon a magyar lakosság alkoholfogyasztási szokásairól. Az eredmények alapján egy alkalommal átlagosan 2,4 italt** fogyasztanak a magyarok. Bár ez a mennyiség mérsékeltnek tekinthető, az egyéni tényezők – például a testtömeg, a nem és az érzékenység – jelentősen befolyásolhatják az alkohol hatását.
A kutatás arra is rámutatott, hogy a rendszeresség hatással van az elfogyasztott adagokra: akik gyakrabban élnek ezzel a szokással, jellemzően nagyobb mennyiséget is isznak egy-egy alkalommal.
Hogyan iszik a magyar?
Az adatok szerint a 18 és 49 év közötti korosztály több mint fele legalább havonta egyszer fogyaszt alkoholt. A fiatalabb, 18–29 évesek körében különösen jellemző, hogy a fogyasztás társas eseményekhez, például bulikhoz vagy baráti összejövetelekhez kapcsolódik, és ilyenkor gyakran nagyobb mennyiség kerül a poharakba.
A legnépszerűbb ital a bor, a válaszolók több mint fele ezt jelölte első helyen, amit a sör és azonos arányban a röviditalok és koktélok követnek. A férfiak inkább a sört és a rövidet, míg a nők inkább a koktélokat kedvelik, utóbbi pedig főleg a 18–29 évesek körében a legnépszerűbb, míg az idősebbek inkább boroznak.
A válaszadók közel 90 százaléka társaságban iszik, és közülük is 60 százalék szintén közösségben, de otthon. A fiatalabbakra jellemző inkább, hogy az italozáshoz más helyszínt választanak. Az alkoholfogyasztás okai mögött elsősorban a társasági élmény, kikapcsolódás és ünneplés áll, de minden hetedik ember stressz miatt nyúl a pohár után. Érdekes tendencia ugyanakkor, hogy a fogyasztók egyre gyakrabban keresik az alkoholmentes vagy alacsony alkoholtartalmú alternatívákat, különösen szórakozóhelyeken és vendéglátóhelyeken.
A kutatás részletesen vizsgálta a generációk közötti eltéréseket is. A 18–29 évesek körében a szórakozási alkalmakhoz kötött, impulzívabb, nagyobb mennyiségű alkoholfogyasztás jellemző, ugyanakkor ők nyitottabbak a mértéktartásra és az alkoholmentes alternatívákra. Ezzel szemben a 40–49 éves korosztály inkább a rendszerességre és az alacsonyabb mennyiségekre helyezi a hangsúlyt, gyakrabban fogyasztanak bort vagy sört, és kevésbé vesznek részt nagyobb társasági eseményeken.
Szemléletformáló kampány indul
Az MSZSZT a kutatás eredményeire alapozva ötödik alkalommal indít országos szemléletformáló kampányt, melynek célja a tudatos és felelős alkoholfogyasztás népszerűsítése. A kampány során influenszerek (Csingisz Dordzsceren, Huszár Henrik, Lackner Lala és Nagy Emma) osztják meg személyes történeteiket arról, miként tudják egyensúlyban tartani az alkoholfogyasztást, mikor mondanak nemet, és milyen jelentőséget tulajdonítanak a mértéktartásnak.
„A spiritsEUROPE támogatásával indított kampánnyal azt szeretnénk üzenni, hogy a mértékkel való alkoholfogyasztás tudatos döntés, amely hozzájárul a testi-lelki jólléthez és a társasági élmények pozitív megéléséhez. Az MSZSZT célja, hogy az edukatív tartalmak és hiteles influenszerek közreműködése révén a társadalom minél szélesebb rétegében elősegítse az alkoholfogyasztáshoz kapcsolódó szemléletváltást, és erősítse a tudatos alkoholfogyasztást”
– nyilatkozta a kampány kapcsán Nagy András, a szövetség igazgatója.
* 300 fős, online önkitöltős kérdőívvel készült felmérés, amely az IttElmondhatod.hu közösségi panelen belül, a 18–49 éves magyar internetezők körében, reprezentatív mintával készült.
** Egy ital/alkoholegység lényegében 1 korsó sörnek, 2 dl bornak vagy 5 cl röviditalnak felel meg, azaz 1 dl sör 0,2 italnak, 1 dl bor 0,5 italnak és 1 cl rövidital 0,2 italnak számít.
Borítókép: Jankó Attila / Fortepan / az IMG2GO-val színezve
A cikk a Tobacco 2026/01-es számában jelent meg.

