A brit munkáspárti kormány az alkoholreklámok „részleges korlátozásának” bevezetését fontolgatja, amely magában foglalhatná a 21 óra előtti promóciók betiltását, és ennek esetleges kiterjesztését az online platformokra, például a közösségi médiára és az influenszer-marketingre – írja a The Drinks Business.
A megközelítés tükrözi az egészségtelen élelmiszerek reklámjaira vonatkozó meglévő szabályozást, és célja az alkoholnak való kitettség korlátozása, különösen a fiatalabb közönség számára.

Ugyanakkor a Gazdasági Ügyek Intézete (Institute of Economic Affairs, IEA) szerint kevés bizonyíték van arra, hogy a reklámtilalmak hatékonyan csökkentenék az alkoholfogyasztást. 2023-as Alkoholreklámok: mit mutatnak a bizonyítékok? című jelentésük szerint az alkoholreklámok növelhetik ugyan az egyes márkák piaci részesedését, de összességében nem növelik az alkoholeladásokat. A jelentés szerzője, Christopher Snowdon, az IEA életmód-gazdaságtanért felelős vezetője hangsúlyozta, hogy kevés bizonyíték támasztja alá azt az elképzelést, hogy az alkoholreklámok betiltása csökkentené az alkohollal kapcsolatos károkat. Érvelése szerint a reklámok inkább a márkák preferenciáját befolyásolják, mint a teljes fogyasztást, hasonlóan más érett piacokhoz. Az Egyesült Királyságban 1991 és 2001 között közel 11%-kal csökkent az alkoholreklámok száma, ám az alkoholfogyasztás csaknem 16%-kal nőtt. Snowdon 2023-ban óva intett attól, hogy névértéken fogadjuk el az alkoholellenes kampányolók állításait, megjegyezve, hogy csak néhány magas színvonalú tanulmány készült, és az eredmények vegyesek. Arra a következtetésre jutott, hogy az alkoholreklámok betiltása nem lenne megalapozott.
Eközben a brit Reklámfelügyelet (Advertising Standards Authority) nemrégiben három nagy alkoholmárkát büntetett meg a közösségi médiában elkövetett jogsértések miatt. A reklámtilalom kritikusai a nem szándékolt következményekre figyelmeztetnek, egyebek mellett a kocsmákra és az alkoholszponzorációtól függő sportegyesületekre gyakorolt gazdasági hatásokra.
Az iparági szereplők és politikusok határozottan ellenezték a javasolt korlátozásokat, túlzott kormányzati ellenőrzésnek minősítve azokat. A Brit Sör- és Kocsmaszövetség (British Beer and Pub Association, BBPA) hangsúlyozta, hogy a legtöbb ember felelősségteljesen iszik, és célzott támogatást sürget azoknak, akik nem így tesznek.
Az Egészségügyi és Szociális Ellátási Minisztérium szóvivője azonban tisztázta, hogy bár teljes betiltást nem terveznek, részleges korlátozásokat fontolgatnak. További részleteket a kormány közelgő 10 éves egészségügyi tervében fognak közölni, amelyet jövő héten mutat be Wes Streeting egészségügyi miniszter.
