hero
Tobacco

Rovat:

Olvasmány
Becsült olvasási idő: 2 perc
Többet futott, mint bárki a vb-n, pedig imádja a cigit és az alkoholt
A horvát válogatott Marcelo Brozovićról írt cikket a brit Mirror bulvárlap.

Két szünnap után péntek délután négytől folytatódik a katari labdarúgó-világbajnokság a negyeddöntők küzdelmeivel. Elsőként a horvát válogatott csap össze a torna nagy esélyesével, Brazíliával.

Ennek kapcsán írt egy cikket a horvát válogatott középpályásáról, Marcelo Brozovićról a brit Mirror bulvárlap. A harmincéves játékos általában cigarettázással és sörözéssel ünnepli a fontosabb győzelmeit, ám úgy fest, ez nincsen hatással a játékára.

Az olasz Interben focizó horvát játékos futotta ugyanis egy meccsen a legtöbbet a negyeddöntőbe jutott válogatottak tagjai közül. A Japán elleni hosszabbításos találkozón végig pályán volt, s összesen 17,7 kilométert tett meg, majd a büntetőpárbajban berúgta a saját tizenegyesét is. Ezzel egyébként a 2018-as, oroszországi vb-n felállított saját rekordját is megdöntötte: akkor az Anglia elleni elődöntőn – amely szintén hosszabbításos volt – 17,3 kilométert tett meg.

Brozovićról régóta tudni, hogy nagy dohányos. A Stade de France öltözőjében szivarral a szájában kapták le, miután Horvátország a nyáron legyőzte Franciaországot – történelme során először. Amikor pedig néhány héttel korábban az Inter legyőzte a Juventust a Coppa Italia döntőjében, lefényképezték, ahogy cigarettázott egy üveg sör mellett.

Marcelo Brozović 2022 nyarán a párizsi Stade de France-ban szivarozik (Fotó: Football-Italia.net)

Két évvel ezelőtt az Inter megbírságolta, miután ittas vezetésért eltiltották, amikor a rendőrség kiszúrta, hogy áthajtott egy piros lámpán. Amikor pedig lefilmezték, amint edzőcuccban cigarettát vásárolt egy boltban – néhány órával azelőtt, hogy Horvátország hosszabbítás után 5–3-ra kikapott Spanyolországtól a 2021-es Európa-bajnokságon – felmerült a kérdés, hogy egy élsportolónak dohányt és alkoholt kellene-e fogyasztania.

Pedig a 20. század elején még elterjedt volt a futballisták és edzők körében a füstölgés. A harmincas években Angliában például a korszak futballsztárjaival reklámozták a cigarettákat, gyűjthető cigikártyák formájában. Aztán, ahogy egyre nyilvánvalóbb lett a dohányzás egészségkárosító hatása, az edzők elkezdtek odafigyelni arra, hogy a játékosaik ne gyújtsanak rá (gyakran). Herbert Chapman, az Arsenal legendás menedzsere már a húszas-harmincas években rákérdezett a leigazolandó focistáknál, hogy cigiznek vagy fogyasztanak-e gyakran alkoholt. A második világháborút követően is sok focista dohányzott, de a számuk fokozatosan csökkenni kezdett, ahogy a csapatok elkezdtek jobban odafigyelni a játékosok egészségére. A Bradford City 1985-ös stadionkatasztrófájában 56 ember vesztette életét, a tűz oka állítólag egy elejtett, el nem oltott cigarettacsikk volt. Ezt követően fokozatosan elkezdték betiltani a dohányzást a futballmérkőzéseken, a kétezres évek első évtizedében világszerte elterjedt ez a gyakorlat.

Ma már kevés focistáról tudni, hogy amikor épp nem játszik, szeret rágyújtani. A 2021-es Európa-bajnokság előtt azonban összeszedtünk egy európai All Star válogatottat a füstölgő focistákból – közülük a lengyel tizenegyesölő kapus, Wojciech Szczęsny szerepelt a mostani világbajnokságon. Akkori cikkünket ide kattintva olvashatja.

Nyitókép: Lucijan Blagonic / Unsplash