Egészen izgalmasan alakul a Premier League 2021/2022-es kiírásának végjátéka. Bár januárban a Manchester City-nek még 14 pontos előnye is volt az akkor két meccsel kevesebbet játszott Liverpoollal szemben, ez az elmúlt hónapokban elolvadt. Az angol első osztály utolsó fordulójának úgy mennek neki a felek, hogy egy pont közöttük a különbség: a Manchester City 90 egységet gyűjtött, míg a Liverpool 89-et.
A két alakulat egészen kimagaslik a Premier League-ből az elmúlt években, s jól mutatja, mennyire fej-fej mellett küzdenek, hogy a 2018/2019-es szezon óta összegyűjtött pontjaik között is mindössze egy egység a különbség a Manchester City javára (355 vs 354). Ha a City a vasárnap délután öt órától rendezett meccsét megnyeri, idei első trófeáját szerzi meg – az Aston Villával játszanak, amelynek edzője a Liverpool korábbi legendás középpályása, Steven Gerrard, a keretben pedig több ex-liverpooli is szerepel. Ha viszont nem nyernek, de a Liverpool behúzza a saját, Wolverhampton Wanderers elleni találkozóját, akkor a liverpooli Vörösök már a harmadik trófeájukat nyernék. Február végén a Ligakupát nyerték meg a londoni Wembley-ben (e sorok írójának jelenlétében), május közepén pedig az FA-kupát ugyanott.
A két korszakos alakulat főként a klubok profi működésének, valamint kiváló játékosaiknak, s nem utolsósorban remek vezetőedzőiknek köszönhetik, hogy sokan a világ két legjobb csapataként tartják számon őket. Bár a katalán Josep „Pep” Guardiola és a német Jürgen Klopp sok mindenben különböznek, akadnak közös pontjaik is, egyebek között az, hogy mindketten rágyújtanak olykor.
Dohányzás és futball
A 20. század elején még elterjedt volt a futballisták és edzők körében a füstölgés. A harmincas években Angliában például a korszak futballsztárjaival reklámozták a cigarettákat, gyűjthető cigikártyák formájában. Aztán, ahogy egyre nyilvánvalóbb lett a dohányzás egészségkárosító hatása, az edzők elkezdtek odafigyelni arra, hogy a játékosaik ne gyújtsanak rá (gyakran). Herpert Chapman, az Arsenal legendás menedzsere már a húszas-harmincas években rákérdezett a leigazolandó focistáknál, hogy cigiznek vagy fogyasztanak-e gyakran alkoholt. A második világháborút követően is sok focista dohányzott, de a számuk fokozatosan csökkenni kezdett, ahogy a csapatok elkezdtek jobban odafigyelni a játékosok egészségére. A Bradford City 1985-ös stadionkatasztrófájában 56 ember vesztette életét, a tűz oka állítólag egy elejtett, el nem oltott cigarettacsikk volt. Ezt követően fokozatosan elkezdték betiltani a dohányzást a futballmérkőzéseken, a kétezres évek első évtizedében világszerte elterjedt ez a gyakorlat. Ma már kevés focistáról tudni, hogy amikor épp nem játszik, szeret rágyújtani.
Klopp inkább cigizik
Jürgen Klopp első nagy vezetőedzői sikere az volt, amikor az 1. FSV Mainz 05 gárdájával feljutott a Bundesligába – az akkori ünneplés alkalmával kapták lencsevégre, ahogy egy szivarral pöfékel.

Ugyanakkor a Liverpool menedzsere sokkal inkább a cigarettát részesíti előnyben. Még játékoskarrierje idejéből maradt meg ez a szokása. David Wagner – aki maga is menedzser lett később – volt a szobatársa, amikor a Mainz játékosaiként idegenben játszottak. Wagner 2016-ban elmesélte, engedte Kloppnak, hogy a hotelszobájuk vécéjében rágyújtson.
2015-ben egyébként lencsevégre kapták Kloppot Liverpool belvárosában, ahogy cigarettázott, egy évvel később pedig a Liverpool edzőközpontjánál dohányzott. 2018-ban együtt nyaralt a feleségével, Ullával (aki meggyőzte, hogy maradjanak Liverpoolban 2026-ig). Az ibizai vakációzás közben is készültek olyan fényképek, amelyeken a házaspár rágyújt. Azóta is előfordul, hogy Kloppot cigizésen kapják, amikor nyaral.

Guardiola szivarral ünnepelt
Azt nem tudni, Pep Guardiola mennyire számít nagy dohányosnak, mindenesetre tavaly májusban pöfékeléssel ünnepelte, hogy vezetésével már ötödik alkalommal nyerte meg a Premier League-et a Manchester City.
Videó is készült arról, ahogy Guardiola egy hatalmas szivarral a szájában énekli a Manchester City-drukker Noel Gallagher egyik szerzeményét, a Don’t Look Back in Angert. A City személyzetének egyik tagja által rögzített videót állítólag magának a zenésznek akarták elküldeni, végül azonban kiszivárgott.
Bár korábban nem nagyon láttuk dohányozni a katalán szakembert, előfordulhat, hogy Guardiola gyakrabban gyújt szivarra, mint gondolnánk.
Ancelotti szivarral fotózkodott
Nem a Premier League trófea az utolsó, amit utoljára behúzhat idén a Liverpool. 2022. május 18-án Párizsban van jelenésük a Bajnokok Ligája döntőjében, ahol a spanyol Real Madrid lesz az ellenfelük. A BL rekordgyőzetésének olasz vezetőedzője van, Carlo Ancelotti, aki korábban cigarettázott, mert állítólag megnyugtatta a szokás.
A Real Madrid nemrég ünnepelte újabb spanyol bajnoki címét, s az ünnepségek során Ancelotti is egy hatalmas szivarra gyújtott rá. Ám egy meccs utáni sajtótájékoztatón elmondta, ő maga nem nagy szivaros.
„Nem, nem szivarozom! Csak egy fotó készült a barátaimmal. Igen, ezek a játékosok a barátaim”
– fogalmazott az olasz menedzser.
Akárhogy is, az idei futballszezon végjátéka is izgalmasnak igérkezik. Vajon a Liverpool kétszer örülhet? Vagy netán egyszer sem és a Manchester City és a Real Madrid ünnepelhet majd? Ismét előkerülnek a szivarok a diadalittas edzőknél? A következő bő egy hétben kiderül!

