hero
Földi Bence

Rovat:

Olvasmány
Becsült olvasási idő: 4 perc
A világ talán két legjobb focicsapatának edzője is dohányzik olykor
Vasárnap magyar idő szerint délután öttől kezdődő meccseken dől el, melyik csapat nyeri a világ legerősebbnek tartott labdarúgó bajnokságát, a Premier League-et: az éllovas Manchester City, vagy az egy ponttal mögötte álló Liverpool. Érdekesség, hogy bár a sportos életmódhoz nem igazán társítható a dohányzás, mindkét csapat edzője rágyújt néhanapján.

Egészen izgalmasan alakul a Premier League 2021/2022-es kiírásának végjátéka. Bár januárban a Manchester City-nek még 14 pontos előnye is volt az akkor két meccsel kevesebbet játszott Liverpoollal szemben, ez az elmúlt hónapokban elolvadt. Az angol első osztály utolsó fordulójának úgy mennek neki a felek, hogy egy pont közöttük a különbség: a Manchester City 90 egységet gyűjtött, míg a Liverpool 89-et.

A két alakulat egészen kimagaslik a Premier League-ből az elmúlt években, s jól mutatja, mennyire fej-fej mellett küzdenek, hogy a 2018/2019-es szezon óta összegyűjtött pontjaik között is mindössze egy egység a különbség a Manchester City javára (355 vs 354). Ha a City a vasárnap délután öt órától rendezett meccsét megnyeri, idei első trófeáját szerzi meg – az Aston Villával játszanak, amelynek edzője a Liverpool korábbi legendás középpályása, Steven Gerrard, a keretben pedig több ex-liverpooli is szerepel. Ha viszont nem nyernek, de a Liverpool behúzza a saját, Wolverhampton Wanderers elleni találkozóját, akkor a liverpooli Vörösök már a harmadik trófeájukat nyernék. Február végén a Ligakupát nyerték meg a londoni Wembley-ben (e sorok írójának jelenlétében), május közepén pedig az FA-kupát ugyanott.

A két korszakos alakulat főként a klubok profi működésének, valamint kiváló játékosaiknak, s nem utolsósorban remek vezetőedzőiknek köszönhetik, hogy sokan a világ két legjobb csapataként tartják számon őket. Bár a katalán Josep „Pep” Guardiola és a német Jürgen Klopp sok mindenben különböznek, akadnak közös pontjaik is, egyebek között az, hogy mindketten rágyújtanak olykor.

Dohányzás és futball

A 20. század elején még elterjedt volt a futballisták és edzők körében a füstölgés. A harmincas években Angliában például a korszak futballsztárjaival reklámozták a cigarettákat, gyűjthető cigikártyák formájában. Aztán, ahogy egyre nyilvánvalóbb lett a dohányzás egészségkárosító hatása, az edzők elkezdtek odafigyelni arra, hogy a játékosaik ne gyújtsanak rá (gyakran). Herpert Chapman, az Arsenal legendás menedzsere már a húszas-harmincas években rákérdezett a leigazolandó focistáknál, hogy cigiznek vagy fogyasztanak-e gyakran alkoholt. A második világháborút követően is sok focista dohányzott, de a számuk fokozatosan csökkenni kezdett, ahogy a csapatok elkezdtek jobban odafigyelni a játékosok egészségére. A Bradford City 1985-ös stadionkatasztrófájában 56 ember vesztette életét, a tűz oka állítólag egy elejtett, el nem oltott cigarettacsikk volt. Ezt követően fokozatosan elkezdték betiltani a dohányzást a futballmérkőzéseken, a kétezres évek első évtizedében világszerte elterjedt ez a gyakorlat. Ma már kevés focistáról tudni, hogy amikor épp nem játszik, szeret rágyújtani.

Klopp inkább cigizik

Jürgen Klopp első nagy vezetőedzői sikere az volt, amikor az 1. FSV Mainz 05 gárdájával feljutott a Bundesligába – az akkori ünneplés alkalmával kapták lencsevégre, ahogy egy szivarral pöfékel.

Jürgen Klopp 2004-ben a Mainz feljutását ünnepli (Fotó: Kicker.de)

Ugyanakkor a Liverpool menedzsere sokkal inkább a cigarettát részesíti előnyben. Még játékoskarrierje idejéből maradt meg ez a szokása. David Wagner – aki maga is menedzser lett később – volt a szobatársa, amikor a Mainz játékosaiként idegenben játszottak. Wagner 2016-ban elmesélte, engedte Kloppnak, hogy a hotelszobájuk vécéjében rágyújtson.

2015-ben egyébként lencsevégre kapták Kloppot Liverpool belvárosában, ahogy cigarettázott, egy évvel később pedig a Liverpool edzőközpontjánál dohányzott. 2018-ban együtt nyaralt a feleségével, Ullával (aki meggyőzte, hogy maradjanak Liverpoolban 2026-ig). Az ibizai vakációzás közben is készültek olyan fényképek, amelyeken a házaspár rágyújt. Azóta is előfordul, hogy Kloppot cigizésen kapják, amikor nyaral.

Liverpool boss Jurgen Klopp and his wife Ulla Sandrock smoke a cigarette on a beach in Ibiza
Ulla és Jürgen Klopp 2018-ban Ibizán cigizik (Fotó: Daily Mail)

Guardiola szivarral ünnepelt

Azt nem tudni, Pep Guardiola mennyire számít nagy dohányosnak, mindenesetre tavaly májusban pöfékeléssel ünnepelte, hogy vezetésével már ötödik alkalommal nyerte meg a Premier League-et a Manchester City.

Videó is készült arról, ahogy Guardiola egy hatalmas szivarral a szájában énekli a Manchester City-drukker Noel Gallagher egyik szerzeményét, a Don’t Look Back in Angert. A City személyzetének egyik tagja által rögzített videót állítólag magának a zenésznek akarták elküldeni, végül azonban kiszivárgott.

Bár korábban nem nagyon láttuk dohányozni a katalán szakembert, előfordulhat, hogy Guardiola gyakrabban gyújt szivarra, mint gondolnánk.

Ancelotti szivarral fotózkodott

Nem a Premier League trófea az utolsó, amit utoljára behúzhat idén a Liverpool. 2022. május 18-án Párizsban van jelenésük a Bajnokok Ligája döntőjében, ahol a spanyol Real Madrid lesz az ellenfelük. A BL rekordgyőzetésének olasz vezetőedzője van, Carlo Ancelotti, aki korábban cigarettázott, mert állítólag megnyugtatta a szokás.

A Real Madrid nemrég ünnepelte újabb spanyol bajnoki címét, s az ünnepségek során Ancelotti is egy hatalmas szivarra gyújtott rá. Ám egy meccs utáni sajtótájékoztatón elmondta, ő maga nem nagy szivaros.

Nem, nem szivarozom! Csak egy fotó készült a barátaimmal. Igen, ezek a játékosok a barátaim”

fogalmazott az olasz menedzser.

Akárhogy is, az idei futballszezon végjátéka is izgalmasnak igérkezik. Vajon a Liverpool kétszer örülhet? Vagy netán egyszer sem és a Manchester City és a Real Madrid ünnepelhet majd? Ismét előkerülnek a szivarok a diadalittas edzőknél? A következő bő egy hétben kiderül!