Tobacco

Rovat:

Paragrafus
Becsült olvasási idő: 2 perc
Több szervezet is ellenzi a tervezett ausztrál e-cigi szabályozást
Az előzetes tervek szerint némely államban akár két év börtönt is kaphat, aki e-cigaretta készüléket birtokol.

Az új e-cigi szabályozási javaslat váratlan hatásaira hívja fel a figyelmet az Ausztrál Alkohol és Egyéb Drogok Tanácsa (AADC) – írja a brit The Guardian.

Ahogyan arról korábban mi is beszámoltunk, az ausztrál törvényhozás szigorítani kívánja a nikotintartalmú e-cigaretták használatát és kereskedelmét, miután az Ausztrál Közegészségügyi Szövetség (PHAA) szerint jelenleg közel egymillió ausztrál rendszeresen fogyaszt ilyen termékeket, köztük a 16-24 éves korosztályba tartozók 11 százaléka.

A szövetségi Gyógyászati Termékek Hatósága (TGA) nyilvános konzultációt folytat a nikotinos e-cigaretta termékek (NVP) szabályozásának javasolt reformjairól. Az NVP besorolású termékeket legálisan lehet beszerezni, miután orvosok írhatják fel ezeket a dohányzásról történő leszokás segítségére. A vénnyel rendelkező személyek közvetlenül importálhatnak három hónapra elegendő készletet saját használatra. A TGA konzultációs dokumentuma megállapította, hogy annak ellenére, hogy az NVP-ket csak vényköteles gyógyszertárakban lehet jogszerűen beszerezni, a kiskorúak és a vény nélküli felhasználók körében „feketepiac” működik.

Az új szabályozás szigorúbb vámellenőrzést vezetne be, illetve megtiltaná a személyi behozatalt. Ezen felül az Ausztrál Orvosi Kamara azt javasolta, hogy a megengedett nikotintartalmat a jelenlegi 100 mg/ml-ről 20 mg/ml-re csökkentsék, a termékek pedig kapjanak kombinált egészségvédelmi figyelmeztetéssel ellátott egységes csomagolást.

Sydney (Fotó: Photoholgic / Unsplash)

Az Ausztrál Alkohol és Egyéb Drogok Tanácsa ugyanakkor attól tart, hogy némely államokban túlzó büntetések léphetnek érvénybe, ha a tervezetet változtatás nélkül elfogadják. Egyes joghatóságokban a birtoklás börtönbüntetést vonhat maga után. A Canberra körüli Ausztráliai fővárosi területen például az illegális e-cigi birtoklása két év börtönbüntetést vonhat maga után, ami megegyezik a személyes használatra szánt mennyiségű tiltott kábítószer birtoklásáért kiszabható büntetéssel. Ezen észrevételeit a szervezet beadványban jelezte a TGA felé, mely jelenleg fogadja a reformtervezettel kapcsolatos véleményeket.

Az Alkohol és Drog Alapítvány hasonlóan fogalmazott beadványában, mondván, hogy bár további szabályozásra van szükség, a nikotintartalmú termékekhez hozzáférni kívánó felnőttek számára olyan lehetőséget kell biztosítani, amely nem jár aránytalan mértékű büntetéssel. Az alapítvány szerint a túlszabályozás és a tiltó jellegű megközelítések az illegális piac növekedéséhez vezethet.

A konzultációs időszak azóta lezárult, a TGA jelenleg vizsgálja a beadványokban kapott visszajelzéseket.