Az Ausztrál Orvosi Kamara (AMA) azt szeretné, ha az e-cigarettákból eltávolítanák az ízeket, hogy ezzel is visszatartsák a használatot, különösen a fiatalok körében, valamint drasztikusan csökkentenék a megengedett maximális nikotinmennyiséget – írja beszámolójában a brit The Guardian.
Mindezeket azok után javasolták, hogy Anthony Albanese miniszterelnök a közelmúltban próbálta lebeszélni a társadalmat a termékek használatáról, és egyszerűen csak annyit mondott, hogy „ne e-cigarettázz”.
A szövetségi Gyógyászati Termékek Hatósága (TGA) nyilvános konzultációt folytat a nikotinos e-cigaretta termékek (NVP) szabályozásának javasolt reformjairól. Az NVP besorolású termékeket legálisan lehet beszerezni, a vényköteles személyek közvetlenül importálhatnak három hónapra elegendő készletet személyes használatra. Emellett az orvosok felírhatják e termékeket a betegeknek a dohányzásról való leszokás segítésére. A TGA konzultációs dokumentuma megállapította, hogy annak ellenére, hogy az NVP-ket csak vényköteles gyógyszertárakban lehet jogszerűen beszerezni, a kiskorúak és a vény nélküli felhasználók körében „feketepiac” működik.
„Nyilvánvaló, hogy a (jelenlegi) szabályozás nem éri el a kívánt célt”
– áll a konzultációról szóló dokumentumban. Mint a TGA megjegyezte, a közelmúltban készült tanulmányok szerint a fiatalok és a korábban soha nem dohányzók körében is egyre többen használják az e-cigarettákat.

Az AMA hétfőn közzétett beadványa a személyi behozatal rendszerének megszüntetését és az összes e-cigaretta szigorúbb vámellenőrzését kéri. „Ausztrália elveszíti a közegészségügyi csatát az e-cigarettázással kapcsolatban, s a biztonság javítása és a szabályozásukban lévő kiskapuk megszüntetése alapvető fontosságú ennek visszafordításához” – áll a kamara közleményében. A TGA szabályainak „jelentős kiigazítását” is szeretnék, úgy, hogy „korlátozzák a nikotinkoncentrációt, eltávolítsák az aromákat és csomagolási követelményeket vezessenek be” a párologtatókra vonatkozóan, valamint korlátozzák e termékek felírhatóságát.
„Az NVP-k szabályozásának célja az kell, hogy legyen, hogy kizárólag a dohányzásról való leszokás céljára korlátozzuk a használatukat, és biztosítsuk, hogy ezek a nem bizonyított termékek a lehető legbiztonságosabbak legyenek”
– írta az AMA. Az AMA javasolta, hogy a megengedett nikotintartalmat a jelenlegi 100 mg/ml-ről 20 mg/ml-re csökkentsék. Mint írták, aggasztónak találják azt is, hogy az importált termékekre nem vonatkoznak a figyelmeztető feliratokkal vagy gyermekbiztos csomagolással kapcsolatos követelmények. Ehelyett az AMA szerint az e-cigaretták egységes csomagolását javasolta, valamint azt, hogy ezeken is kombinált egészségvédelmi figyelmeztetések szerepeljenek.
