A Dohánygyártók Szövetsége (TMA) megbízásából 12 000 brit dohányos körében végzett felmérés szerint tízből több mint nyolc (83%) vásárolt olyan dohányárut, amelyre 2024-ben nem vonatkozott brit adó. Ez az arány 2016-ban, az első felméréskor még csak 71% volt – írja a Convenience Store UK.
A felmérésből az is kiderült, hogy a megkérdezettek közel háromnegyede (74%) legalább havonta egyszer vásárolt olcsó, adózatlan dohányt „pult alatti” kiskereskedelmi forrásokból, és a megkérdezettek 21%-a állította, hogy rendszeresen vásárol adózatlan dohányt az interneten és a közösségi oldalakon, például a Facebookon keresztül.
Minden ötödik válaszadó (20%) azt mondta, hogy csak „márkás” cigarettát és sodort dohányt vásárol, annak ellenére, hogy az Egyesült Királyságban 2016 óta minden legális dohányterméket egységes csomagolásban árulnak.

Rupert Lewis, a TMA igazgatója arra figyelmeztetett, hogy az illegális kereskedelem „egyre nagyobb méreteket ölt”, mivel a jövedéki adó emelése és a korosztályos dohányvásárlási tilalom is erre ösztönzi az embereket.
„A kormány becslése szerint 2000 óta több mint 52,8 milliárd fontba került mindez az Egyesült Királyság adófizetőinek elmaradt adók formájában, de attól tartunk, hogy ez alábecsült adat. Ez a nagyon is szükséges pénz, amelyet a közszolgáltatások javítására lehetne fordítani, ehelyett a szervezett bűnözőket gazdagítja”
– mondta Lewis.
