A brit munkáspárti kormány megerősítette, hogy 2025 júniusától Angliában és Walesben betiltják az újra nem tölthető (eldobhatónak is nevezett) elektronikus cigaretták árusítását – írja a BBC.
A kormány szerint a lépés – amelyet az előző, konzervatív kormány januárban jelentett be, de az előrehozott választások előtt nem léptették hatályba – a gyermekek egészségének védelmét és a környezeti károk megelőzését szolgálja. Andrew Gwynne közegészségügyi miniszter szerint az eldobható termékek betiltása
„csökkentené az elektronikus cigaretták vonzerejét a gyermekek számára, és távol tartaná e termékeket a veszélyeztetett fiatalok kezétől”.
Az angol kormány közölte, hogy szorosan együttműködött Skóciával, Észak-Írországgal és Wales-szel, hogy „összehangolják a tilalmak hatálybalépésének időpontját”, Wales pedig már megerősítette, hogy követni fogja a példát.

Az e-cigaretta iparág vezetői arra figyelmeztettek, hogy a lépés a termékek illegális értékesítésének növekedéséhez vezethet. John Dunne, az Egyesült Királyság E-Cigaretta Iparági Szövetségének főigazgatója a BBC Radio 4 Today című műsorában elmondta:
„Az e-cigaretta termékek feketepiaca már most is létezik, amivel a hatóságok nem igazán tudnak lépést tartani, így most ez is az ölükbe hull”.
Dunne szerint a szövetség felszólította a kormányt, hogy alternatívaként vezessen be egy engedélyezési rendszert a termékek kiskereskedői és forgalmazói számára, „amely olyan dolgokat is magában foglal, mint a kötelező életkor-ellenőrzési folyamatok”.
Az e-cigarettázás lényegesen kevésbé káros, mint a hagyományos dohányzás, de az angol egészségügyi szolgálat, az NHS szerint még nincsen használatban elég régóta ahhoz, hogy hosszú távú kockázatai ismertek legyenek. A termékeket ráadásul nehéz újrahasznosítani, és jellemzően a hulladéklerakókban végzik, ahol az akkumulátoraikból káros hulladékok, például akkumulátorsav, lítium és higany kerülhet a környezetbe – közölte a kormány. A háztartási hulladékba dobott e-cigaretták évente több száz tűzesetet is okoznak a kukásautókban és a hulladékfeldolgozó központokban. A Defra becslése szerint 2023-ban hetente közel ötmillió újra nem tölthető e-cigarettát dobtak a szemétbe, ami közel négyszeres növekedés 2022-höz képest.
