A pakisztáni szenátus Nemzeti Egészségügyi Szolgáltatásokkal foglalkozó Állandó Bizottsága jóváhagyta az „elektronikus nikotinadagoló rendszerek” szabályozásáról szóló törvényjavaslatot, amely így a felsőház elé kerülhet – írja a Tobacco Reporter.
A lépés célja a fiatalok körében terjedő e-cigaretta használat visszaszorítása, különösen Iszlámábádban. A javaslat szigorú korlátozásokat vezetne be az e-cigaretták importjára, értékesítésére, reklámozására és használatára, beleértve az iskolák és főiskolák 50 méteres körzetében történő árusítás tilalmát, a 18 éves alsó korhatárt, valamint a közösségi terekben való használat betiltását.

A tervezet az e-cigarettákat a hagyományos dohánytermékekhez hasonló módon szabályozná. Teljes körű reklámtilalmat vezetne be, különös tekintettel a kiskorúakat célzó marketingre, és szigorú termékstandardokat írna elő. Ezek közé tartozna a nikotintartalom felső határának 40 mg/ml-ben való meghatározása, a gyermekbiztos csomagolás, az egészségvédelmi figyelmeztetések feltüntetése, valamint az online értékesítés során a kötelező életkor-ellenőrzés.
A jogszabály megsértése esetén első alkalommal akár 50 ezer pakisztáni rúpia (mintegy 59 ezer forint) bírság is kiszabható lenne, ismételt szabálysértések és csempészet esetén pedig súlyosabb szankciók lépnének életbe. A törvényjavaslat jelenleg tárcaközi egyeztetés alatt áll, mielőtt a szenátus hivatalosan is napirendre tűzné.
