Tobacco

Rovat:

Illegál
Becsült olvasási idő: 1 perc
Podkasztban reklámozta az e-cigit, megbüntették

Egy maláj humorista kapott komoly pénzbüntetést.

10 000 maláj ringgites (813 ezer forintos) pénzbírsággal sújtották Shahmira Muhamad humoristát (akit Shuib Sepahtu néven ismernek), miután bűnösnek vallotta magát egy e-cigaretta-márka YouTube-podkasztban történő népszerűsítésében – írja a helyi The Star.

Ezrene Zakariah magisztrátus szabta ki a bírságot, amely nemfizetés esetén egy hónap szabadságvesztéssel járt volna, ám Shuib befizette az összeget. A jogsértés egy 2024. október 22-én sugárzott podkasztban történt, amely megsértette a 2024-es dohánytermékek ellenőrzéséről szóló törvény egyik bekezdését. Ez tilt minden olyan promóciót, amely a dohánytermékek, dohányzási anyagok vagy azok helyettesítőinek használatát ösztönzi. Első elkövetés esetén a törvény legfeljebb 20 000 ringgites (1,6 millió forintos) bírságot, legfeljebb egyéves szabadságvesztést vagy mindkettőt írhat elő.

Képünk illusztráció (Forrás: Ideogram.ai)

Az ügyészség elrettentő büntetést kért, hangsúlyozva az ilyen promóciók közegészségügyre gyakorolt káros hatását, különösen azt, hogy a közismert személyek által népszerűsített termékek könnyen befolyásolják a gyermekeket és a fiatalokat. Shuib ügyvédje azzal érvelt, hogy ügyfele csupán a podkaszt producere volt, az e-cigis céggel kötött megállapodás a törvény hatálybalépése előtt született, és a vádemelés a jogszabály alkalmazásának hivatalos bejelentése előtt történt. A védelem továbbá kiemelte, hogy Shuib felelősségteljesen járt el, és rövid időn belül eltávolította a tartalmat a YouTube-ról a jogszabály betartása és az esetleges társadalmi károk mérséklése érdekében.