Tobacco

Rovat:

Illegál
Becsült olvasási idő: 1 perc
Regisztrált dohánytermelő dolgozott a feketepiacra
17 milliós költségvetési csalással gyanúsítják azt a regisztrált dohánytermelőt, akit a bűnügyi információk alapján ellenőriztek a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) munkatársai.

A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei dohánytermelő tanyáján jövedéki ellenőrzést tartottak a NAV pénzügyi nyomozói és Bevetési Igazgatóságának pénzügyőr járőrei – közölte a hivatal a honlapján december 21-én.

Az udvaron álló teherautóban összesen 308 kilogramm szárított dohánylevelet találtak és illegálisan előállított fogyasztási dohányból is előkerült 30 kilogramm.

A regisztrált termelő egyelőre szabadlábon védekezhet.

Emellett egy másik bevetés során újabb 800 kilogramm szárított dohánylevelet foglaltak le. A NAV Bevetési Igazgatósága és Észak-alföldi Bűnügyi Igazgatósága összehangolt akciójában egy szabolcsi ingatlanban bukkant a szárított dohányra, amelynek feketepiaci értéke – feldolgozott formában – meghaladta volna az 50 millió forintot.

Könnyen le lehet bukni

A Tobacco 2021/06-os számában beszélgettünk dr. Zámbó Péter dandártábornokkal, a NAV akkori bűnügyi főigazgató-helyettesével. Az interjúban egyebek között az is szóba került, hogy vannak olyan regisztrált dohánytermelők, akik a feketepiacra termelnek.

A regisztrált dohánytermelőkre alapvetően nem jellemző, hogy bűnszervezetekhez csatlakoznak, de vannak, akik a nagyobb haszon reményében az illegális piacra értékesítenek. Évente legalább három-négy dohánytermelő kerül a bűnügyi szakterület látókörébe. (…) A NAV nyomon követi, hogy a termelők milyen mennyiségű dohány termesztésére szerződnek, és mennyit termelnek, illetve értékesítenek valójában. Ez elejét veszi, hogy egyes gazdálkodók illegálisan értékesíthessék a megtermelt dohányt”

– fogalmazott lapunknak a dandártábornok, aki 2021 második felében elhagyta a NAV kötelékét.