A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei dohánytermelő tanyáján jövedéki ellenőrzést tartottak a NAV pénzügyi nyomozói és Bevetési Igazgatóságának pénzügyőr járőrei – közölte a hivatal a honlapján december 21-én.
Az udvaron álló teherautóban összesen 308 kilogramm szárított dohánylevelet találtak és illegálisan előállított fogyasztási dohányból is előkerült 30 kilogramm.
A regisztrált termelő egyelőre szabadlábon védekezhet.
Emellett egy másik bevetés során újabb 800 kilogramm szárított dohánylevelet foglaltak le. A NAV Bevetési Igazgatósága és Észak-alföldi Bűnügyi Igazgatósága összehangolt akciójában egy szabolcsi ingatlanban bukkant a szárított dohányra, amelynek feketepiaci értéke – feldolgozott formában – meghaladta volna az 50 millió forintot.
Könnyen le lehet bukni
A Tobacco 2021/06-os számában beszélgettünk dr. Zámbó Péter dandártábornokkal, a NAV akkori bűnügyi főigazgató-helyettesével. Az interjúban egyebek között az is szóba került, hogy vannak olyan regisztrált dohánytermelők, akik a feketepiacra termelnek.
„A regisztrált dohánytermelőkre alapvetően nem jellemző, hogy bűnszervezetekhez csatlakoznak, de vannak, akik a nagyobb haszon reményében az illegális piacra értékesítenek. Évente legalább három-négy dohánytermelő kerül a bűnügyi szakterület látókörébe. (…) A NAV nyomon követi, hogy a termelők milyen mennyiségű dohány termesztésére szerződnek, és mennyit termelnek, illetve értékesítenek valójában. Ez elejét veszi, hogy egyes gazdálkodók illegálisan értékesíthessék a megtermelt dohányt”
– fogalmazott lapunknak a dandártábornok, aki 2021 második felében elhagyta a NAV kötelékét.
