Tobacco

Rovat:

Üzlettér
Becsült olvasási idő: 1 perc
Ötven forint járhat egy sörösdobozért, ha elindul a visszaváltás rendszere

A kormányzati álláspont szerint 2024 januárjában indulhat a kötelező visszaváltás.

Benyújtotta a kormányzat műszaki véleményeztetésre azt a jogszabályt, melynek eredményeként 2024. januárjától kötelezően visszaválthatók lesznek az eldobható italcsomagolások. Az eljárásból adódóan legkorábban június 23-án hirdethetik ki, hogyan fog működni a rendszer – írja a BeerPorn.hu.

Dr. Kántor Sándor, a Magyar Sörgyártók Szövetségének igazgatója szerint a fogyasztóknak elsősorban két dologra kell majd odafigyelni. Az egyik, hogy minden, 0-6 literig terjedő fém, műanyag és üveg italcsomagolás (kivéve a tej alapú italtermékeké) mindenhol visszaváltható lesz, a betétdíjas újratölthető palackokat viszont továbbra is csak a forgalmazás helyén lehet majd visszaváltani.

Ezen felül a fogyasztóknak arra kell majd törekedni, hogy a csomagolások lehetőleg megőrizzék eredeti formájukat, hogy a visszaváltó automata le tudja olvasni a rajtuk található vonalkódot.

Képünk illusztráció (Fotó: YesMore Content / Unsplash)

A visszaváltó rendszert egy koncesszió keretében a MOL fogja üzemeltetni, aki a Sörszövetség segítségével tanulmányozta a legjobb európai gyakorlatokat. Ha minden igaz, a visszaváltási díj a PET palackok, az aludobozok és üvegek esetén is 50 forint lesz.

Az új rendszer a gyártást, a logisztikát, a kereskedelmet és a marketing területét is érinti, hiszen a palackokra és dobozokra fel kell kerüljön egy szimbólum, amely azt jelzi a vásárló számára, hogy az adott csomagolás visszavihető. Ezen kívül egy új vonalkódra is szükség lesz, ami az automaták általi visszaváltást segíti.

A gyártók ugyanakkor a január 1-i életbe lépés halasztását kérik, hiszen az átállásra minimum 6 hónap szükséges, így a tempó igen feszített.