hero
Store Insider

Rovat:

Üzlettér
Becsült olvasási idő: 2 perc
Magyarországon 2024 előtt nem lesz betétdíjas rendszer
Szlovákiában lassan eltűnik a polcokról a nem betétdíjas PET palack, Magyarországon azonban még egyeztetnek az iparági szereplők a bevezetéséről.

Szlovákia még januárban kezdte meg az átállást a betétdíjas rendszerre, mely a PET-palackos és a fémdobozos üdítők körére terjed ki, a betétdíj pedig 15 cent (nagyjából 60 forint) darabonként. Az üzletek már csak június végéig forgalmazhatták a nem betétdíjas csomagolású italokat északi szomszédunknál.

A visszaváltható palackok között szerepelnek 0,1 literestől egészen a háromliteresig terjedő nagyságúak, melyek alól kivételt képeznek a tejesdobozok, a szörpök, illetve 15%-nál magasabb alkoholtartalommal rendelkező szeszes italok csomagolásai – írja a Greenfo.

A Magyar Ásványvíz, Gyümölcslé és Üdítőital Szövetségnél társlapunk, a Store Insider kérdésére, hol tart a felkészülési folyamat Magyarországon, elmondták, a PET, alu doboz és üveg palackok begyűjtésére Magyarországon is visszaváltási rendszer kerül bevezetésre, a jelenlegi ismeretek szerint koncessziós rendszerrel. Hozzátették, a rendszer kialakításánál természetesen az érdekeltek  figyelembe veszik a jelenlegi legjobb gyakorlatok  alkalmazási lehetőségét.

Bikfalvi Istvánné, a szövetség titkára azt is elmondta: a rendszer kialakításán az érdekeltek folyamatosan dolgoznak, egyeztetnek. Az indulás tervezett időpontja 2024.január, az új rendszerhez kapcsolódó költségek eloszlása azonban még nem ismert.

Az európai uniós jogszabályok értelmében egyébként 2029-re minden tagállam köteles biztosítani az üdítőitalos palackok legalább 90%-ának begyűjtését.

Nem szabad összenyomni

A Szlovák Kereskedelmi Szövetség szerint az általuk képviselt üzletekben június legvégén már csak 0,1%-nyi ilyen áru volt a polcokon, tehát fél év alatt sikerült átállni az új rendszerre. A Modern Kereskedelem Szlovákiai Szövetségének (SAMO) elnöke, Martin Krajčovič pedig arról számolt be, hogy néhány boltban már csak betétdíjas árú van, és bíznak benne, hogy a hónap végéig sikerül eladni minden nem betétdíjas csomagolású italt is.

A betétdíjas termékek használata a fogyasztóktól is nagyobb odafigyelést igényel, ugyanis a visszaváltásra szánt palackokat és fémdobozokat nem szabad összenyomni, továbbá az eredeti címkének sértetlennek kell maradnia, hogy a vonalkód probléma nélkül szkennelhető legyen, ráadásul a kupaknak is meg kell lennie. Hogy ez Magyarországon hogy fog megvalósulni, egyelőre még nem ismert.

Az átállásról egyébként a Betétdíj-rendszerkezelő társaság kommunikációs igazgatója, Lucia Morvai elmondta, hogy a betétdíjas rendszert bevezető államok közül Szlovákiában volt az egyik leghosszabb átállási időszak – írta a Greendex.

Nyitóképünk illusztráció (Fotó: Adobe Stock)