Tobacco

Rovat:

Üzlettér
Becsült olvasási idő: 1 perc
Áder: Jó hír, hogy jövőre visszaválthatók lesznek az italosüvegek és -dobozok

A vízfogyasztás és az energiafogyasztás növekedésére, illetve az ezzel járó rendkívüli mennyiségű hulladék keletkezésére az egyik válasz a körforgásos gazdaság lehet – mondta Áder János kedden az Esztergomi Szakképzési Centrum diákjai számára tartott, az elektromobilizációt is érintő előadásában.

A volt államfő a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnökeként szólt arról, hogy jövőre Magyarországon is a jelenleginél szélesebb körben visszaváltható lesz az alumínium doboz, az üveg és a PET palack – írja beszámolójában az MTI.

Kiemelte: a következő generáció életét végigkíséri majd a népességrobbanás, mivel hetente egymillió ember költözik városokba. Ehhez infrastruktúrát kell építeni, de az erőforrások egyre szűkösebbek. Tájékoztatása szerint a népesség növekedésével duplázódik a vízfogyasztás, az energiafogyasztás pedig háromszorosára növekszik.

Ekkora mértékű növekedés nem tartható fenn, és rendkívüli mennyiségű hulladék keletkezésével jár együtt: például a világ élelmiszer-termelésének egyharmada szemétben végzi

– mondta Áder János, aki a probléma egyik megoldásának a körforgásos gazdaságot nevezte, ahol az előállított termékekből életpályájuk végén kinyerik a hasznosítható anyagokat. Kijelentette: a klímavédelem egyik legfontosabb célkitűzése a közlekedés zöldítése, mert ez felel a kibocsátás 20 százalékáért. Magyarországon a kormány döntése alapján 2030-tól a 20 ezer lakosnál nagyobb városokban csak elektromos buszok közlekedhetnek.

Előadásának végén a volt köztársasági elnök több, magyar fiatalok által feltalált eljárást ismertetett, amelyek elvégzik a műanyagok lebontását, az ételek komposztálását vagy a felhasználók hálózatba szervezésével hasznosítják a nap végén el nem adott élelmiszereket.