hero
Kelemen Richárd

Rovat:

Paragrafus
Becsült olvasási idő: 3 perc
Mely országok tiltják az e-cigarettát?

Sok tudós a dohányzásról való leszokás egyik módjaként hivatkoznak az e-cigarettára, mégis számos országban tiltják be, mondván: az e-cigi sem jobb, mint a dohány.

A brit Daily Mail bulvárlap összesítette az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által közzétett adatokat, melyek szerint 2023 júliusáig összesen 34 országban tiltották be az elektronikus cigaretták árusítását. Ezenfelül 87 állam korlátozásokat vezetett be az értékesítés tekintetében, például betiltott bizonyos ízeket és az online forgalmazást – ezek közé tartozik például Magyarország is.

A WHO szerint veszélyes

Az Egyesült Államokban, a világ legnagyobb e-cigi-piacán, még messze nincs országos tilalom, de öt államban már betiltották az ízesített e-cigaretták árusítását. A WHO, amely nemrégiben az összes ízesített e-cigaretta betiltására szólított fel (lásd lapszámunk Rövid hírek szekcióját), szigorúbb intézkedéseket sürget az eszközök használatának visszaszorítása érdekében, ugyanis 74 országban nincsenek még ilyen szabályozások.

A gyenge végrehajtás miatt továbbra is elterjedt az eszköz használata azokon a helyeken is, ahol tilalom van érvényben. A statisztikák szerint az Egyesült Államokban körülbelül minden huszadik felnőtt, azaz 11 millió ember használ e-cigit. A tinédzserek és fiatal felnőttek körében azonban bizonyos korcsoportokban akár minden negyedik ember is használhatja.

Dohányipari vállalatok és szakértők is azt állítják, hogy az e-cigaretta lényegesen kisebb egészségügyi kockázatot jelent, mint a hagyományos cigaretta fogyasztása. Ugyanakkor vannak arra bizonyítékok, hogy az eszközök olyan veszélyes anyagokat termelnek, amelyek károsítják a tüdőt, illetve növelik a szív- és tüdőproblémák kockázatát.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO főigazgatója így fogalmazott:

„A gyerekeket már fiatalkorban csapdába csalják az e-cigivel, és nikotinfüggőt csinálnak belőlük. Sürgetem az országokat, hogy szigorú intézkedéseket vezessenek be a fogyasztás visszaszorítására, hogy megvédjék a polgáraikat, különösen a gyermekeiket és a fiatalokat.”

A WHO egészségfejlesztési igazgatója, dr. Ruediger Krech hozzátette:

„Az e-cigaretták a közösségi médián és az influencereken keresztül célozzák meg a gyermekeket, legalább 16 000 ízesítéssel. Néhány ilyen termék rajzfilmfigurákat használ és elegáns dizájnnal rendelkezik, ami vonzó a fiatalabb generáció számára.”

Teljes tilalom, korlátozások feloldása

Az országok az e-cigaretták egyre népszerűbbé válása és az egészségre gyakorolt hatásukkal kapcsolatos növekvő aggodalmak közepette keresik a legmegfelelőbb szabályozási módot. Sok állam tiltásokat vagy korlátozásokat vezet be, de a végrehajtás hiánya miatt egyes területeken ezek a törekvések nagyrészt hatástalanok, a termékek továbbra is elérhetők maradnak. Az elmúlt három évben hat ország (Laosz, Nicaragua, Norvégia, Törökország, Vanuatu és a Zöld-foki Köztársaság) teljesen betiltotta az e-cigik árusítását.

Törökország betiltotta a termék behozatalát, valamint értékesítését és forgalmazását. Az ország vezetője, Recep Tayyip Erdoğan korábban a következőket mondta az e-cigi-gyártókról:

„Azzal gazdagodnak meg, hogy megmérgezik a népünket, ezt nem fogjuk megengedni.”

Norvégia korábban megtiltotta minden új generációs nikotinos termék piacra lépését, de már most is a korlátozás enyhítését tervezik. Az egészségügyi minisztérium szerint az e-cigarettát elérhetővé kell tenni a dohányzásról való leszokás elősegítésére, ugyanakkor azt tervezik, hogy megtagadják a gyümölcsös ízek értékesítését, amelyekre az emberek rákaphatnak.

Ugyanebben az időszakban négy ország (Bahrein, Egyiptom, Kuvait és a palesztin területek) a másik irányba fordult, és feloldotta az e-cigire vonatkozó korlátozásokat. Egyiptomban – ahol körülbelül minden ötödik felnőtt dohányzik, s ezáltal a Közel-Kelet legnagyobb dohányzó országa – 2022-ben feloldották a tilalmat, hogy ezzel segítsék a dohányzásról való leszokást.

Az USA-ban nincs központi szabályozás

Az Egyesült Államokban a politikai döntéshozókra nagy nyomás nehezedik, hogy tegyenek többet az e-cigaretták értékesítésének szabályozása érdekében. Minden e-cigarettával foglalkozó vállalatnak engedélyt kell kérnie az Élelmiszer- és Gyógyszer-engedélyeztetési Hivataltól (FDA), mielőtt termékeit az Egyesült Államokban értékesítheti. Ennek a szabálynak a betartatása azonban a legjobb esetben is hiányos, az újra nem tölthető, ízesített e-cigik pedig széles körben elérhetők annak ellenére, hogy az FDA soha nem hagyott jóvá ízesített készülékeket.

Az USA öt államában (Kaliforniában, Massachusettsben, New Jersey-ben, New Yorkban és Rhode Islanden), valamint több városban is betiltották az ízesített e-cigik árusítását. A legszigorúbb tilalom San Franciscóban van érvényben, amely 2019-ben az összes eszköz értékesítését betiltotta, hogy megpróbálja visszaszorítani a használatukat a városban. További nyolc állam (Arkansas, Georgia, Hawaii, Maine, Oregon, Dél-Dakota, Utah és Vermont) tiltja az e-cigaretták online értékesítését is. Sok szakértő szerint azonban több és hatékonyabb intézkedésre van szükség ahhoz, hogy a fiatalokat visszatartsák attól, hogy rászokjanak a nikotint tartalmazó termékekre.

A jelenlegi statisztikák szerint az amerikai középiskolások közel nyolc százaléka, azaz körülbelül 2,1 millió gyerek szív e-cigit, többnyire újra nem tölthető, ízesített folyadékot tartalmazó készülékeket használnak. A 12. osztályos gyerekek negyede állítja, hogy az elmúlt évben legalább egyszer használt ilyen eszközt. Ez a szám némileg csökkent a 2022-es 2,55 millióról, amit a Betegség-ellenőrzési és -megelőzési Központ (CDC) „nagy előrelépésnek” nevezett, de a szakértők szerint távol még a siker.

Nyitóképünk illusztráció (Forrás: Ideogram.ai)

A cikk a Tobacco 2024/02-es számában jelent meg.