Egy, a University College London (UCL) kutatói által vezetett és a Cancer Research U.K. által finanszírozott új tanulmány szerint az újra nem tölthető e-cigaretták betiltása – ezt tervezi például a brit kormány –, elriaszthatja a leszokni vágyókat az e-cigaretták használatától – írja a Tobacco Reporter.
A Public Health című folyóiratban közzétett tanulmány egy olyan kutatást mutatott be, amelyet 69 973 angliai, walesi és skóciai felnőtt körében végeztek 2021 januárja és 2023 augusztusa között. A kutatók megállapították, hogy az eldobhatónak nevezett, újra nem tölthető e-cigarettát használó felnőttek aránya 0,1 százalékról 4,9 százalékra nőtt ebben az időszakban. A növekedés különösen a 18-24 évesek körében volt jelentős (2023-ban 14,4 százalékuk használt ilyen készüléket), valamint a dohányosok (16,3 százalék) és azok körében, akik az elmúlt évben leszoktak a dohányzásról (18,2 százalék).

Az olyanok körében, akik soha nem dohányoztak rendszeresen, viszonylag ritka volt az újra nem tölthető e-cigik használata (1,5 százalék), de magasabb volt a 18-24 évesek körében, akiknek 7,1 százaléka használt ilyen terméket úgy, hogy korábban nem dohányoztak rendszeresen.
„Kutatásunk szerint az eldobható e-cigaretták betiltása becslések szerint 2,6 millió embert érintene Angliában, Walesben és Skóciában. Ebbe a csoportba körülbelül 316 000 olyan 18-24 éves fiatal tartozik, akik jelenleg ilyen terméket használnak, de soha nem dohányoztak rendszeresen. Ugyanakkor 1,2 millió olyan ember is érintett, akik jelenleg dohányoznak, és akik számára előnyös lenne teljesen átállni az e-cigarettára, valamint további 744 000 olyan embert, akik korábban dohányoztak, és akiket a visszaesés veszélye fenyegethet”
– fogalmazott a tanulmány vezető szerzője, Sarah Jackson (UCL Epidemiológiai és Egészségügyi Intézet). Kiemelte:
„Bár az eldobható cigaretták betiltása egyszerű megoldásnak tűnhet a fiatalok e-cigizésének visszaszorítására, ez jelentős nem szándékolt következményekkel járhat a dohányzó emberekre nézve. Tilalom esetén fontos lenne arra ösztönözni az eldobható cigarettákat használó jelenlegi és volt dohányosokat, hogy inkább váltsanak más típusú e-cigarettákra, minthogy visszatérjenek a cigarettához.”
Sarah Jackson megjegyezte továbbá:
„Emellett azt találtuk, hogy az eldobható cigaretták használata különösen elterjedt a mentális egészségi állapotokkal küzdő, nemrégiben volt dohányosok körében. Ez a csoport célzott támogatást igényelhet, hogy segítsen nekik elkerülni a visszaesést.”
A kutatócsoport a Dohányzási Eszközkészlet Tanulmány (Smoking Toolkit Study) adatait használta fel, amelynek keretében havonta más-más mintát interjúvoltak meg a 2450 (az általános népességre reprezentatív) felnőttből Nagy-Britanniában.
A kutatók megjegyezték, hogy a közelmúltig az Egyesült Királyságban nagyon kevés felnőtt e-cigis használta az újra nem tölthető termékeket, de 2021-ben új termékek kerültek a piacra, amelyek dizájnja és márkajelzése vonzó volt a fiatalok számára, ami az egész termékkör használatának gyors növekedését eredményezte.
A kutatók jelezték, hogy bár használatuk kényelmes, és nagyon alacsony a belépési költségük, környezetvédelmi problémákat okoz, mivel a jelentések szerint hetente több millió ilyen eszközt dobnak ki az Egyesült Királyságban.
A brit kormány hétfőn jelentette be, hogy a teljes termékkört betiltják – ők a fiatalok védelmére hivatkoztak.
