A Ziarul Financiar napilapban közölte a harmincféle termék romániai árára és forgalmára vonatkozó adatait a RetailZoom – írja a Maszol.
2024 első öt hónapjához képest 7,2 százalékkal drágult a cigaretta 2025 azonos időszakában – derült ki az adatokból. Ugyanakkor a cigaretták forgalma 2024 első öt hónapjához képest a drágulásnál nagyobb mértékben, 7,9 százalékkal csökkent. Amint arról korábban beszámoltunk, a cigik illegális feketepiaca ötéves rekordot döntött 2024-ben Romániában, s az előbb ismertetett adatok sem a helyzet javulása felé mutatnak.

A kávéért átlagosan 10,2 százalékkal kellett többet fizetni Romániában az év első öt hónapjában, mint egy évvel korábban, a forgalom ennek ellenére 6,2 százalékkal nőtt. Borból 11,6 százalékkal kevesebb, nem szénsavas üdítőkből 5,4 százalékkal, sörből pedig 0,1 százalékkal fogyott kevesebb, mint 2024 első öt hónapjában.
„A tanulmány készítői szerint, bár sok termékcsoport esetében nem következett be mennyiségi csökkenés, megfigyelhető, hogy a vásárlók egyre inkább az olcsó termékeket részesítik előnyben”
– írja a Maszol. Hozzá kell tenni, a vizsgált időszakhoz képest komoly változások várhatóak a román kormány augusztusi kétszázalékos áfaemelését, valamint a jövedéki adók emelését követően.
