Tobacco

Rovat:

Illegál
Becsült olvasási idő: 1 perc
Ötéves rekordot döntött a cigik feketepiaca Romániában

A nyugati megyék a „legfertőzöttebbek”.

Romániában 2025 júliusára 11,9 százalékra nőtt a feketepiaci cigarettaforgalom aránya, ami az elmúlt öt év legmagasabb szintje – írja a Transtelex az Agerpres híradása nyomán. Ez jelentős emelkedés az év eleji 10,1 százalékhoz képest, és azt jelenti, hogy minden száz elszívott cigarettából majdnem tizenkettő illegális forrásból származik. Az államkassza emiatt éves szinten mintegy 643 millió eurónyi (255,2 milliárd forintnyi) adóbevételtől esik el.

Forrás: jannoon28 / Freepik

A tendencia egyértelműen romló: míg 2024-ben átlagosan 9 százalék volt az illegális cigaretták aránya, idén már januárban átlépte ezt a szintet, júliusban pedig történelmi rekordot döntött. A feketepiac súlypontja is elmozdult: míg korábban az északkeleti régió volt a legérintettebb, most a nyugati megyék kerültek az első helyre, ahol 14,8 százalékos az illegális jelenlét.

A Novel Research kutatócég által végzett felmérés szerint a legtöbb feketepiaci cigaretta Duty Free üzletekből érkezik (35,2%), ezt követi Bulgária (32%) és Moldova (10,5%). A jelentés kiemeli, hogy a csempészhálózatok rendkívül alkalmazkodóképesek: folyamatosan figyelik az árak, adók és ellenőrzések változásait, és mindig ott használnak ki réseket, ahol a hatósági kontroll a leggyengébb.