A szudáni Acacia senegal fák nedvéből előállított gumiarábikum emulgeáló, stabilizáló és elválasztó anyagként működik számos termékben, például a szénsavas italokban, édességekben, kozmetikumokban és gyógyszerekben – írja a The Drinks Business.
Az AL-Monitor cikke szerint jelenleg Szudánból származik a világ gumiarábikum-kínálatának mintegy 70%-a, ám az áprilisban kezdődött polgárháború kihatással van az ellátási láncra. A gumiarábikum nélkül a szénsavas üdítőitalokban lévő összes cukor elsüllyedne és kikristályosodna, és bár léteznek helyettesítő termékek, amelyeket például kozmetikumok és nyomdafestékek esetében alkalmazhatnak, azokat a szénsavas üdítőitaloknál nem szabad használni.

Osama Idris, a Marouj Commodities gumiarábikum beszállítójának vezérigazgatója elmondta:
„A legtöbb európai és más országbeli gumiarábikum-gyártó és -forgalmazó, köztük a Morouj UK is, rendelkezik néhány hónapig elegendő készlettel. Az aggodalom az, hogy ha ez a háború folytatódik, az súlyosan érinti a gumiarábikum ellátási láncát. A jó hír az, hogy a Port Sudanban működő kikötő nyitva van, de az aggodalom az, hogy hogyan lehet a gumiarábikumot a kikötőbe szállítani, mivel a legtöbb gyár – ahol a gumiarábikumot tisztítják, válogatják, darálják, vagy granulálják és csomagolják – Kartúmban működik [és] jelenleg egyik gyár sem üzemel a harcok és a munkások életének veszélyeztetése miatt.”
Szudánban az Agrigum vállalat beszállítói a jelentések szerint leálltak, mivel nem jutnak áramhoz, és korlátozott a víz- és élelmiszerellátás, míg néhányukat saját biztonságuk érdekében a szomszédos országokba evakuálták. Dani Haddad, az Agrigum marketing és fejlesztési igazgatója elmondta:
„Ez tovagyűrűző hatásokat okozott, ami azt jelenti, hogy nincs gumiarábikum-feldolgozás, mivel nincs, aki az anyagot feldolgozza, sőt még a gépek működtetéséhez szükséges áram sem áll rendelkezésre. A gumiarábikum exportálásához azt darabos formából kell feldolgozni, azaz kisebb darabokra kell aprítani, majd zsákolni és konténerbe csomagolni a Port Sudanból történő szállításhoz. (…) Eddig ez a helyzet sokkot okozott az ellátási láncban, és a gumiarábikummal foglalkozó összes vállalat reméli, hogy a konfliktus gyorsan megoldódik, hogy az ország visszatérhessen a normális kerékvágásba, és az emberek kapjanak enni, tudjanak dolgozni és gondoskodhassanak a családjukról.”
Idris hozzátette:
„Ha a harcok október után is folytatódnak, amikor a gumifákat meg kell csapolni, akkor a következő gumiarábikum-termés hozama jelentősen csökkenni fog”.
Idris azt is elismerte, hogy aggódik amiatt, hogy a nyugat-szudáni térségben élő gumiarábikum-termesztők közül sokan, köztük az összes csapoló, esetleg már elmenekültek a területről.

A globális üdítőital-gyártókat, köztük a Coca-Cola Companyt és a PepsiCo-t is megkereste az ügyben a The Drinks Business, de egyelőre nem nyilatkoztak a gumiarábikum-készletekről, valamint a készletek csökkenése esetére kidolgozott terveikről. A Reuters szerint az italgyártók három-hat hónapra elegendő gumiarábikumot tartanak raktáron, hogy elkerüljék a készletek kifogyását, azonban ha a konfliktus legalább az év végéig tart, a helyzet súlyosbodhat az iparág számára.
„A szudáni polgárháború és a gumiarábikumot fenyegető veszély az ország nyersanyagát érintő korábbi kihívásokat követi, miután az éghajlatváltozás miatt egyre melegebb időjárás már korábban is vízhiányt okozott a forrást jelentő fákkal sűrűn benőtt területeken. Most, hogy az ország területén polgárháború dúl, még nagyobb kihívást jelent a fák megcsapolása és a kinyert nedv feldolgozása”
– zárta cikkét a The Drinks Business.
Nyitóképünk illusztráció (Fotó: Sangga Rima Roman Selia / Unsplash)

