Az EU megállapodott az Egyesült Államokkal egy egységes, 15 százalékos vámtételben az EU-export túlnyomó többségére vonatkozóan – jelentette be Ursula von der Leyen az Európai Bizottság elnöke vasárnap Skóciában, Donald Trump amerikai elnökkel folytatott egyeztetését követően.
„Ez az arány a legtöbb ágazatra kiterjed, beleértve az autóipart, a félvezetőket és a gyógyszeripart. Ez a 15 százalék világos felső határt jelent – nincs halmozás, minden benne van, így világos keretet ad a polgárok és a vállalkozások számára, ami rendkívül fontos”
– fogalmazott a bizottság elnöke az MTI beszámolója szerint. Von der Leyen elmondta: a felek abban is megegyeztek, hogy számos stratégiai termék esetében kölcsönösen nulla vámtarifát vezetnek be. Ez érinti egyebek mellett a repülőgépeket és alkatrészeiket, egyes vegyi anyagokat, generikus gyógyszereket, félvezetőgyártó-berendezéseket, bizonyos mezőgazdasági termékeket, valamint nyersanyagokat és kritikus fontosságú alapanyagokat. A megállapodás részeként a felek fokozzák az energetikai együttműködést is, s Von der Leyen szerint a mesterséges intelligencia fejlesztésében is együttműködésre törekszenek.

„Ez a megállapodás nagyobb kiszámíthatóságot teremt vállalkozásaink számára. Az azonnali vámcsökkentés kézzelfogható hatással lesz a cégek működésére, és biztosítja az EU hozzáférését legnagyobb exportpiacához”
– emelte ki. Az EU az elmúlt hónapban lezárta a kereskedelmi tárgyalásokat a Mercosurral, Mexikóval és Indonéziával is. Von der Leyen szerint ezek a megállapodások hozzájárulnak Európa jólétének megőrzéséhez.
