Tobacco

Rovat:

Olvasmány
Becsült olvasási idő: 1 perc
Vámháború: rosszul járhat a legnagyobb dohánytermelő amerikai állam

Egyes szakértők szerint Észak-Karolina gazdasága meg is roppanhat, ha Kína csökkenti a dohányimportot.

Észak-Karolinának, mint az Egyesült Államok legnagyobb dohánytermelő államának jelentős gazdasági következményekkel kell számolnia a Trump-kormányzat által megemelt vámok miatt, amelyek fokozták a kereskedelmi feszültségeket, különösen Kínával szemben – írja a Tobacco Reporter.

Az állam évente több mint félmilliárd dollár értékben exportál dohányt, és az Egyesült Államok dohánytermelésének 60%-át állítja elő. Ez a gazdasági ágazat most veszélyben van, mivel Kína – Észak-Karolina fő exportcélpontja – megtorló vámokkal válaszol, ami veszélyezteti a régóta fennálló kereskedelmi kapcsolatokat.

Bizonytalan időszak következik

Állami tisztviselők és az iparági érdekvédők aggodalmukat fejezik ki e vámok mezőgazdasági gazdaságra gyakorolt hatása miatt. Steve Troxler, Észak-Karolina mezőgazdasági biztosa hangsúlyozta, hogy a gazdáknak bizonytalansággal kell szembenézniük, bár megjegyezte, hogy a múltbeli szövetségi segélyezési erőfeszítések között szerepelt a dohánytermesztők támogatása is.

A 822 dohányfarmmal és a mezőgazdaságban és a feldolgozóiparban egyaránt jelentős gazdasági lábnyommal rendelkező iparág jóléte szorosan kapcsolódik a nemzetközi kereskedelmi politikához. Az ágazat milliárdokkal járul hozzá Észak-Karolina GDP-jéhez, és több ezer munkahelyet tart fenn, így az export esetleges visszaesésének beláthatatlan következményei lehetnének.

Képünk illusztráció (Fotó: Lumin Osity / Unsplash)

Egy iparág tönkretétele?

Szakértők arra figyelmeztetnek, hogy ha Kína csökkenti az amerikai dohányimportot, az tönkreteheti az iparágat. Kelly Lester, a John Locke Alapítvány munkatársa kiemelte, hogy ez hogyan szorítaná le az árakat, és hogyan terhelné meg az amúgy is növekvő költségekkel és szabályozási terhekkel küzdő gazdákat.

A közelmúlt fejleményei közé tartozik, hogy Kína 84%-ra emelte az amerikai árukra kivetett vámokat, és kifejezetten az észak-karolinai dohányexportot vette célba. Bár egyes tisztviselők, mint például Jimmy Dixon, az észak-karolinai képviselőház republikánus tagja, továbbra is óvatosan optimisták a tárgyalások folytatását illetően, elismerik, hogy a dohánytermelők számára a rövid távú kihívások súlyosak lesznek.

Korábban úgy tűnt, hogy az amerikai viszonossági vámokkal jól járhat a dohányipar, minderről bővebben itt írtunk.