Tobacco
Becsült olvasási idő: 2 perc
Három hónapra felfüggesztik az amerikai vámok megemelését

Indulnak a tárgyalások.

Donald Trump 90 napos szünetet rendelt el a megemelt amerikai vámok alkalmazása terén, ugyanakkor azonnali hatállyal megemelte a Kínára vonatkozó vámtételt 125 százalékra – írja az MTI. Az amerikai elnök ezt az egyik közösségimédia-oldalán jelentette be magyar idő szerint szerda este.

Tekintettel a tiszteletlenségre, amelyet Kína mutatott a világpiacoknak, ezennel azonnali hatállyal 125 százalékra emelem az Amerikai Egyesült Államok által Kínára kivetett vámot. Egy bizonyos ponton, remélhetőleg a nem túl távoli jövőben, Kína rá fog jönni, hogy az Egyesült Államok és más országok megkopasztása továbbá nem tartható fenn, illetve nem elfogadható. Másfelől és arra a tényre alapozva, hogy több mint 75 ország hívta fel az Egyesült Államok képviselőit, ideértve a kereskedelmi és pénzügyi tárcákat, az Amerikai Egyesült Államok Külkereskedelmi Képviselőjének Irodáját (USTR), hogy megoldásról tárgyaljon, ami a kereskedelmet, kereskedelmi korlátokat, vámokat, árfolyam-manipulációt, nem-monetáris vámtarifákat illeti, és ezek az országok nyomatékos javaslatomra semmilyen formában nem hajtottak végre megtorlást az Egyesült Államokkal szemben, engedélyeztem egy 90 napos szünetet és egy jelentősen csökkentett 10 százalékos viszontvámot ezen idő alatt, szintén azonnali hatállyal”

– írta az elnök. Szerda kora este, a bejelentést követően több mint egy százalékot erősödött a forint a főbb devizákkal szemben a bankközi devizapiacon. Az euró árfolyama a 18 órakor jegyzett 409,47 forintról 403 forintra esett este 21 órára. A dolláré 370,94 forintról 367,31 forintra, míg svájci franké 440,75 forintról 430,31 forintra mérséklődött. Az euró jegyzése 1,1035 dollárról 1,0960 dollárra változott – írja az MTI.

Donald Trump amerikai elnök a washingtoni Fehér Házban 2025. április 8-án (Fotó: The White House / Flickr)

Az Egyesült Államok elnökének a vámemelések felfüggesztésére vonatkozó, előző napi bejelentésére Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is reagált a Facebook-oldalán csütörtökön – írja az MTI. Így fogalmazott a tárcavezető: „egyetlen uniós tagállamként nem szavaztuk meg tegnap délután Brüsszel ellenvámjait az Egyesült Államokkal szemben. Este Trump elnök kilencven napra felfüggesztette a vámok alkalmazását azon országokkal szemben, melyek nem léptettek életbe ellenvámokat. Nem megmondtuk? Stratégiai nyugalom!”

Trump tárgyalásokba kezd

Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter szerdán a Fehér Ház előtt újságíróknak azt mondta, hogy a folyamat, ami a viszonossági vámok felfüggesztéséhez vezetett, az elnök stratégiájának része volt, amivel tárgyalóasztalhoz ültetett jelenleg már több mint 75 országot – írja az MTI.

Olyan államokról van szó, amelyek jelezték tárgyalási szándékukat az Egyesült Államokkal való kereskedelmi forgalom kiegyensúlyozására. Ahogy a miniszter mondta, korábban is az volt az amerikai kormány üzenete, hogy azon ország, amely nem vezet be megtorló jellegű vámokat, engedményre számíthat, tárgyalások formájában. Azt ígérte, hogy az Egyesült Államok jó hiszemben tárgyal majd, minden partnerrel külön, ezekben pedig Donald Trump is részt vállal.