hero

Rovat:

Olvasmány
Becsült olvasási idő: 2 perc
Kína vs USA: átalakulóban az egyik legnagyobb e-cigaretta piac

A vámháború miatt eszkalálódik az e-cigaretta hiány az Egyesült Államokban. Nem segítik a tisztánlátást Trump szélsőséges döntései sem.

A népszerű, ám hivatalos engedély nélküli Geek Bar e-cigaretta márka szinte eltűnt az amerikai piacról, a még kapható termékek ára pedig emelkedik. A háttérben elsősorban Donald Trump amerikai elnök Kína ellen (is) indított vámháborúja áll – írja a Reuters. A gyakorlatban ez az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszer-engedélyeztetési Hivatal (FDA) fokozódó fellépését jelenti az illegálisan forgalmazott e-cigaretták ellen. 

A hivatalos adatok szerint májusban összesen 71, Kínából érkező, e-cigarettának címkézett szállítmányt regisztráltak az amerikai hatóságok – szemben a tavalyi év hasonló időszakában mért közel 1200-zal. A zuhanásszerű visszaesés egyik oka a Kínára kivetett 30%-os (korábban átmenetileg 145%-os) viszonossági vám, másik oka pedig, hogy rekordmennyiségben foglaltak le ilyen termékeket az Egyesült Államok határain.

A legnagyobb vesztes egyértelműen a már említett Geek Bar. Ugyan a brand nem rendelkezik FDA-engedéllyel, eddig tömegesen jelent volt az amerikai piacon. A Circana piackutató adatai szerint 2024-ben a teljes illegális e-cigi piac mintegy negyedét a Geek Bar tette ki, s ezzel a legnépszerűbb ilyen márka volt. A laza importellenőrzések lehetővé tették, hogy a kínai Sencsenben (Shenzhen) gyártott ízesített e-cigaretták beszivárogjanak az amerikai üzletekbe. Ezeket általában cipősdobozokban, vagy játéknak álcázva csempészték az Egyesült Államokba.

Az FDA által regisztrált kínai e-cigaretta szállítmányok 2024-ben és 2025-ben
(Forrás: Reuters / FDA)

A piac most azonban megroppant. Egyes kiskereskedők arról számoltak be, hogy a korábban heti 100 dobozt szállító forrásaik ma már csak tizedannyi terméket tudnak biztosítani. A forgalmazók a növekvő gyártási költségek és a csökkent logisztikai kapacitás miatt vásárlási limitet vezettek be, és egyre több a pánikszerű felvásárlás. Egy nagykereskedő szerint a Geek Bar ára akár 25 dollárra (8800 forintra) is nőhet a jelenlegi 20-ról (7000 forintról), de úgy véli, a nikotinfogyasztók ezt a drágulást is elfogadják majd.

Luis Pinto, a BAT szóvivője szerint az árnövekedés nem fogja visszatartani a függő felhasználókat. Ugyanakkor figyelmeztetett: az illegális e-cigi-gyártók rendkívül rugalmasak, és már most több gyártósort Indonéziába helyeznek át, hogy elkerüljék a Kínára kivetett vámokat.

Az FDA új biztosa, Marty Makary korábban világossá tette: céljuk az engedély nélküli elektromos cigaretták kiszorítása a piacról. A nagy dohánycégek, mint az Altria és a BAT, üdvözlik ezt az irányt, hiszen becslések szerint az engedély nélküli e-cigaretták tavaly a teljes amerikai e-cigi eladások 70%-át tették ki, ezzel pedig jelentős felvevőpiacot oroztak el a szabályosan működő gyártóktól.

Honnan indult a folyamat?

A Trump-adminisztráció szigorú fellépése a dohánytermékek árusításával kapcsolatban nem újkeletű. Egykorábbi cikkünkben megírtuk (Tobacco 2024/12), hogy már 2019-ben majdnem betiltotta a régi-új elnök az ízesített e-cigaretták forgalmazását, ám a dohánycégek aktív lobbizásának nyomására egy nappal a törvény beiktatása előtt visszalépett. Végül 2020-ban racionalizálódott egy finomított szabályozási verzió, amelyben például a mentolos ízesítésű e-cigaretták nem szerepeltek. 

Trump legutóbbi kampánya során Joe Biden és Kamala Harris dohány-politikáját e-cigaretta ellenesnek nevezte, magát pedig a termékek megmentőjeként emelte piedesztálra. Az egyébként is impulzív vezetői stílussal megáldott amerikai elnök lépései jelenleg is kiszámíthatatlanok a folyamatosan forró témaként számontartott e-cigaretta kérdés körül.

Borítókép forrása: Freepik/Prostooleh