Litvánia-szerte több mint 30 iskola intelligens e-cigaretta- és zajérzékelőket telepített a fiatalok körében egyre növekvő e-cigaretta-válság kezelése érdekében – írja a helyi Obzor beszámolója nyomán a 2Firsts.
A lépés egy 2024-es WHO-tanulmányt követ, amelyből kiderült, hogy a 44 vizsgált ország közül a legmagasabb arányban Litvániában használják a tizenévesek az e-cigarettát: a 11 évesek 20%-a, a 13 évesek több mint egyharmada és a 15 évesek 60%-a próbálta már ki az ártalomcsökkentő terméket.

Az e-cigaretta-érzékelős programot elindító klaipėdai, Nagy Vytautas litván fejedelemről elnevezett gimnázium igazgatóhelyettese, Dalia Umantaitė-Vaivadienė szerint az incidensek száma csökkent a rendszer használatának köszönhetően – a heti több tucatról néhányra –, bár egyes diákok továbbra is e-cigiznek, csak az iskola területén kívül. Hangsúlyozta: a technológia önmagában nem elég, és kiemelte, hogy a haladás fenntartásához folyamatos oktatásra és a családok bevonására van szükség.
Az Argus Security érzékelőrendszerét elsőként ebben az iskolában telepítették. Az érzékelők figyelik a levegő állapotát és a z e-cigarettázáshoz vagy dohányzáshoz kapcsolódó részecskék jelenlétét, s riasztani is képes az iskola személyzetét. Vigantas Mika, az Argus értékesítési vezetője szerint a technológiát már több mint 30 iskolában alkalmazzák országszerte.
