„Iskolakezdés = nagyobb szabadság? Vagy nagyobb veszély?” címmel tett közzé posztot augusztus 11-én a Facebookon a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK). Mint írták, a tinédzserek körében kialakuló versengés „olyan egészségtelen dolog kipróbálására ösztönözheti” a kiskorúakat, mint a hazánkban illegális, újra nem tölthető és egyben ízesített e-cigaretták (pl. Elf Bar, Poco Bar). Hozzátették, hogy az elektronikus cigarettát használó fiatalok 61%-a barátja, vagy osztálytársa készülékét, 20%-a saját, 10%-a pedig szülei elektronikus cigarettáját használja.
Habár ezen termékek forgalmazása illegális Magyarországon, „számos fiatal mégis könnyen hozzájuthat ezekhez aluljárókban, internetes oldalakon vagy akár egymás között, baráti társaságban” – ismerte el az NNGYK.

Ugyanakkor figyelmeztettek az illegálisan beszerzett e-cigik veszélyeire:
„– Gyakran jóval magasabb a nikotintartalma mint ami rá van írva, és a »nikotinmentesnek« mondott változatokban is találtak már nikotint.
– Az Elf Bar nikotintartalma 2-5 doboz hagyományos cigarettának felel meg, és egy gyermeknél ellenőrizhetetlen, hányszor szív belőle.
– Ízesítése miatt könnyebben kialakulhat a függőség.
– A nikotin károsan befolyásolja az immunrendszer, a tüdő, és az idegrendszer működését.
– Sok esetben Kínából rendelt, bevizsgálatlan termékekről van szó, így nem lehet tudni a termékek pontos összetevőit.”
