Tobacco
Becsült olvasási idő: 2 perc
Az ULT Magyarország bejelentette idei dohányfelvásárlási árait
A leszerződő termelőknek fajtától függően 20-35 százalékkal magasabb alapárat, valamint kedvező prémium- és energiaár-kompenzációs rendszert ajánl a társaság.

Meghirdette az idei dohányfelvásárlási árait az ULT Magyarország Kft. A leszerződő termelőknek fajtától függően 20-35 százalékkal magasabb alapárat, valamint kedvező prémium- és energiaár-kompenzációs rendszert ajánl a társaság – mondta a vállalat agronómiai igazgatója szerdán az MTI-nek.

Fekete Tibor szerint a 2022-es év csalódás volt a termeltetőnek. Az aszály, valamint a kiszámíthatatlan és kezelhetetlenül magas energiaköltségek nagyon megnehezítették a termelők helyzetét. A felvásárlási volumen harminc százalékkal visszaesett, azaz a leszerződött mennyiséghez képest nyolcszáz tonnával kevesebb, összesen 1772 tonna dohányt tudott felvásárolni 2022-ben a társaság.

Kifejtette, tavaly júliusban gyakorlatilag vészhelyzet alakult ki az ágazatban a nyers dohánylevelek szárításhoz szükséges gáz árának drasztikus emelkedése miatt, ezért vállalhatatlanok lettek a korábban megkötött termeltetési szerződések. Az ULT ezért energiaár-kompenzációs rendszert dolgozott ki; ennek lényege, hogy köbméterenkénti 350 forintos gázárszint felett az egy kilogramm szárazdohány előállításához szükséges 0,8 köbméternyi gáz árának nyolcvanöt százalékát megfinanszírozta a termeltető.

„Ez a támogatás 450 millió forint többletköltséget jelentett az ULT-nek, de ha ezt nem lépjük meg, akkor bezárunk, és nincs dohány”

– fogalmazott Fekete Tibor, megjegyezve, a Virginia esetében 15 plusz 5, a Burley esetében pedig 15 százalékos áremelést építettek bele a módosított tavalyi kontraktusokba. Év végére az áremelés mértéke 2021-hez képest összesen 57 százalékos lett.

Törik a Burley típusú dohányt Barna József dohánytermesztő földjén Biri határában 2022. július 26-án (Fotó: Balázs Attila / MTI)

A Burley-re kitérve hozzátette, ennek felvásárlását a napokban fejezik be, a várthoz képest húsz százalékkal lett kevesebb a termésmennyiség.

A kedden, Máriapócson megrendezett szakmai fórumon, melyről a SZON.hu tudósított, Fekete Tibor arról is beszélt, hogy a termés egy részét meg kellett semmisíteni, mert nem érte el azt a minőségi szintet, hogy érdemes legyen kiszállítani Olaszországba feldolgozásra.

„Minőségi problémák miatt hetven tonna dohányt kellett megsemmisítenünk. Tudjuk, hogy ezzel dolgoztak a gazdák, leszedték, megszárították, de kénytelenek voltunk megsemmisíteni, hiszen nekünk is tartanunk kell egy szintet, és így nem lett volna értelme Olaszországba kiszállítani”

– mondta az ULT agronómiai igazgatója Máriapócson.

A Virginia dohány esetében a minőségtől függő alapárakat idén húsz százalékkal emelték meg, szűkítették a minőségi-felvásárlási osztályok számát, illetve módosították az alapár feletti mennyiségi prémiumrendszert. Ennek értelmében hektáronként 1150 és 1350 kilogramm között terméshozamnál száz százalékos, 1350 és 2800 kilogramm között pedig kétszáz százalékos mennyiségi prémiumot fizet ki a gazdáknak a társaság.

A Burley esetében a kiöregedő termelői bázis és a volumencsökkenés miatt magasabb, 35 százalékos alapár-emelést ajánl a termelőknek az ULT, a kétsávos felárrendszer pedig hasonló a másik dohányfajtához, egyedül a 2500 kilogrammos felső mennyiségi határ a különbség. Mindezeken felül a megmaradó gázár-kompenzáció mellé bevezetik az elektromosenergia-felárrendszert, amelyben szintén 85 százalékos kompenzációt kaphatnak villamosenergia-költségeikre a termelők.

A szerződéskötések a Virginia esetében a jövő hét második felében kezdődnek el, a társaság célja, hogy megtartsa a tavalyi termelői bázist.