A radikális jobboldali Szlovák Nemzeti Párt (SNS) felszólította Kamil Šaško (Hang – Szociáldemokrácia, Hlas–SD) egészségügyi minisztert, hogy ne terjessze elő az egyszer használatosnak is nevezett, újra nem tölthető e-cigaretták betiltására vonatkozó törvényjavaslatot – írja a pozsonyi Új Szó.
Zuzana Škopcová – az SNS elnökének, Andrej Dankónak az irodavezetője – közölte, a koalíciós kormány minisztere „a valódi egészségügyi problémák megoldása helyett másodlagos témákkal” foglalkozik, amikor előkészíti a javaslatot a következő kormányülésre. Mint mondta, az SNS elutasít minden olyan „lobbiérdekek által vezérelt javaslatot”, amelyek hátrányosan érintenék a szlovákiai kisvállalkozásokat, miközben erősítené a nagy külföldi cégek pozícióját.

A Hlas még aznap, szombaton reagált a koalíciós partner támadásaira – írja az Új Szó. A párt közölte: „A cél a gyermekek és a lakosság egészségének védelme, nem pedig a tisztességes gyártók és kereskedők büntetése. Ezért a Hlas támogatja a szakmai párbeszédet arról, miként lehet csökkenteni ezen termékek elérhetőségét a kiskorúak számára – például szigorúbb értékesítési, marketing- és csomagolási szabályok révén –, de mindezt adatokra, nem pedig lobbitevékenységre alapozva”. A párt emellett leszögezte, hogy Kamil Šaško nem gazdasági érdekeket szolgál ki, hanem a fiatalok egészségét kívánja óvni.
Az újra nem tölthető e-cigaretták betiltása tavaly novemberben merült fel először északi szomszédunknál. Áprilisban már az egészségügyi minisztérium is benyújtott egy ilyen tárgyú törvényjavaslatot, majd júniusban újabb törvényjavaslatot terjesztettek elő. Ez a legtöbb ízesített nikotintartalmú termék árusítását is megtiltaná, kivéve a mentol, menta és dohány ízeket. Így a tilalom érintené az újra nem tölthető e-cigarettákat, az e-cigaretta utántöltő folyadékokat, valamint a dohánymentes nikotintasakokat is.
