A szlovák egészségügyi minisztérium új törvényjavaslata szerint betiltanák az ízesített nikotintartalmú termékeket, valamint az újra nem tölthető (a köznyelvben egyszer használatosnak is nevezett) elektronikus cigaretták árusítását – írja a Paraméter.
A felvetés nem új keletű, hiszen már tavaly novemberben írtunk arról, hogy ilyen tartalmú törvényjavaslatot terjesztettek a szlovák parlament elé kormánypárti képviselők.
A minisztériumi törvényjavaslat célja, hogy csökkentsék a fent felsorolt termékcsoportok vonzerejét a fiatalkorúak körében, különösen a gyümölcsös, cukorkás és üdítős ízeket illetően. Kivételt képeznének a kevésbé népszerű ízek, mint a mentol, borsmenta és dohány, melyeket a dohányzásról való leszokásban segédeszközként is hasznosnak tartanak a minisztériumban.

Az újra nem tölthető e-cigaretták teljes tiltását nemcsak a fiatalkorúak körében tapasztalt népszerűségükkel indokolják, hanem azzal is, hogy e termékek jelentős környezeti károkat is okoznak. A javasolt szabályozást több EU-tagállam példája inspirálta, ahol már bevezettek hasonló intézkedéseket.
Bár a tilalom éves szinten akár 2,5 millió eurós (egymilliárd forintos) bevételkiesést is okozhat a szlovák államháztartásban, a minisztérium szerint ezt a negatív hatást ellensúlyozza majd az egészségügyi kiadások csökkenése és a lakosság jobb egészségi állapota.
Az új szabályozás illeszkedik a nikotintermékek fokozatos szigorításának sorába, amely már korábban megkezdődött a hevített termékek és más alternatív nikotinkészítmények szabályozásával.
