A legújabb kutatások azt mutatják, hogy az idősebb, dohányzó ausztrálok egyre inkább a kannabisz felé fordulnak, mivel a dohányárak emelkednek – írja a Tobacco Asia.
Amióta a szövetségi kormány elkezdte kétévente emelni a dohány jövedéki adóját, a cigaretta ára az egekbe szökött. Mára Ausztrália a világ legdrágább országa a cigarettavásárlás szempontjából. Az adóemeléseket eredetileg a dohányzásról való leszokás ösztönzésére vezették be, mivel tanulmányok szerint a dohányzás költsége sokakat motivál a leszokásra (noha más kimutatások éppen ennek ellenkezőjéről számolnak be).
A Curtin Egyetem számviteli, közgazdasági és pénzügyi karának új eredményei azonban más tendenciát mutatnak. A kutatás, amely mintegy 100 000 ausztrál vásárlási szokásait vizsgálta 2001 és 2019 között az Ausztrál Nemzeti Drogstratégiai Háztartási Felmérés adatainak felhasználásával, azt találta, hogy az idősebb (50 év feletti) dohányosok a cigarettaárak emelkedésével együtt növelték a kannabiszhasználatot.

Érdekes módon a fiatalabb ausztrálok (40 év alattiak) csökkentették kannabiszhasználatukat az áremelkedés hatására, a 40-50 évesek körében pedig nem volt jelentős változás.
Mark Harris professzor, a tanulmány vezető szerzője megjegyezte, hogy az eredmények meglepőek, mivel a kannabiszt és a dohányt jellemzően együtt fogyasztják.
„Gazdasági szempontból, ha együtt fogyasztják őket, és drágábbá válik a dohány megvásárlása, akkor azt várnánk, hogy a kannabiszfogyasztás is csökken. De azt találtuk, hogy a drogok közötti kapcsolatok és a fogyasztás módja potenciálisan változik a fogyasztó életkorával: a kannabisz a dohány kiegészítőjéből a dohány helyettesítőjévé válhat”
– mondta.
