Egy holland törvényhozó vissza akarja vonni a dohánytermékek jövedéki adójának közelmúltbeli emelését, hogy növelje az állami bevételeket – írja a The NL Times alapján a Tobacco Reporter.
Április 1-jén Hollandia 7,81 euróra (kb. 3200 forintra) emelte a 20 szálas doboz cigarettára kivetett jövedéki adót. Egy doboz most több mint 11 euróba (kb. 4500 forintba) kerül, az intézkedésből származó bevételek azonban elmaradtak a várakozásoktól. A pénzügyminisztérium legfrissebb adataiból kiderül, hogy az adóemelésből 550 millió euróval (227 milliárd forinttal) kevesebb bevétel származik a vártnál, ahogyan azt korábban egyébként meg is jósolták.

A RIVM kutatása kimutatta, hogy a dohányosok mintegy 10 százaléka a drágább cigaretták miatt hagyta abba a dohányzást. A kutatók azt is megjegyezték, hogy a külföldről származó cigaretták aránya 24-28 százalékról 35-39 százalékra nőtt.
A hollandok alacsonyabb adóbevétele miatt aggódó Henk Vermeer, a BBB parlamenti képviselője sürgette a kormányt, hogy vonja vissza az intézkedést, azzal érvelve, hogy ha ezt nem teszi meg, akkor „meglopja az államkasszát”.
A dohányzásellenes csoportok hevesen ellenzik Vermeer javaslatát, azzal érvelve, hogy a jövedéki adó emelésének célja nem a pénzszerzés, hanem a dohányzásról való lebeszélés volt.
