Tobacco

Rovat:

Paragrafus
Becsült olvasási idő: 1 perc
Alkoholkorlátozásokat sürget hat uniós tagállam

A reklámozás szigorítására és az alkoholos italok jövedéki adóinak emelésére is kérték az Európai Bizottságot.

Ausztria, Belgium, Franciaország, Lettország, Szlovénia és Spanyolország aggodalmukat fejezték ki az Európai Bizottság szív- és érrendszeri betegségekről szervezett kerekasztal-beszélgetésén – írja a Politico.  Az országok képviselői szigorúbb korlátozásokra kérték az EU-s szervet az alkoholfogyasztással kapcsolatban. 

A javaslatok között szerepel az alkoholreklámok szigorúbb korlátozása, valamint a jövedéki adók emelése. Franciaország kiemelte, hogy bizonyos kihívásokat csak uniós szinten lehet hatékonyan kezelni, ezért az alkohol- és dohányadó emelését sürgette. Lettország szintén a reklámtilalmak és magasabb adók mellett érvelt, míg Ausztria a rendszerszintű megközelítést hangsúlyozta, beleértve az egészségtelen élelmiszerekhez való könnyű hozzáférés korlátozását is. Szlovénia és Spanyolország az egészséget befolyásoló társadalmi és kereskedelmi tényezők – így az alkohol, a dohány és az élelmiszerek – szigorúbb uniós szabályozását támogatta. Belgium arra emlékeztetett, hogy az Európai Rákellenes Terv már tartalmaz kapcsolódó intézkedéseket, amelyeket érdemes tovább bővíteni.

Jelenleg az EU csak az alkoholtartalom feltüntetését írja elő kötelezően a gyártóknak. Egy korábbi javaslat a tápértékjelölést és egészségügyi figyelmeztetéseket is bevezetett volna, ám ez elbukott a bor- és söripar erős ellenállása miatt. Az Európai Bizottság év végéig készíti el új szív- és érrendszeri egészségügyi tervét, amelyhez most gyűjti a tagállamok és szakértők javaslatait.

Nyitókép forrása: Freepik