A hazai dohánytermés négyötödét felvásárló ULT Magyarország Kft. agronómiai igazgatója, Fekete Tibor a SZON.hu-nak értékelte az idei dohánytermést a betakarítás időszakában.
„A dohánytermelőink a korábbi évek elmaradt sikerei után 2024-ben nagy elszántsággal alapozták meg a termesztési évet. Annál is inkább, mivel az elmúlt 3-4 évben a felvásárlási árak megduplázódtak, ami a jelenlegi agrárgazdasági környezetben a dohány versenyképességét jelentősen fokozta”
– kezdte nyilatkozatát Fekete Tibor. Mint mondta, a korai tavaszodás miatt a szokásosnál két héttel korábban kezdtek vetni, s az ültetések már április utolsó hetében elkezdődtek. Akkoriban még úgy várták, meglehetősen jó lehet a 2024-es termés. Júniusban aztán bőséges csapadék hullott a dohányföldekre, ennek ellenére ekkor még bizakodóak voltak a rekordtermés tekintetében, mert a kedvező csapadékellátottság pozitív hatásai kompenzálták az esetleges kieséseket.

„A hirtelen jött nagy meleg viszont váratlanul érte a dohányültetvényeket, s az állományt igen megviseli az elmúlt hetek forró, aszályos időjárása. A gond az, hogy júniusban a nagy mennyiségű csapadék hatására a növények elkényelmesedtek, nem fejlesztettek olyan gyökértömeget, ami a mostani aszályos periódusban a megfelelő mennyiségű vízzel és tápanyaggal tudná ellátni a növényeket. Az aszály hatására a növekedés leállt, az érés felgyorsult. A termesztési szezonban ez a foglalkoztatási csúcs. Most történik a tetejezés és kacsgátlás, valamint minden termelő elkezdte az aljlevelek betakarítását”
– fogalmazott az ULT Magyarország agronómiai igazgatója. Mint mondta, az idei Virginia-termés felvásárlását és a dohány ellenértékének a kifizetését augusztus második felében kezdi meg az ULT Magyarország Kft.

Hozzátette, a termelőknek ebben az időszakban van a legnagyobb szükségük a legtöbb forgóeszközre. A felvásárlás megkezdése előtt lehetőséget biztosítanak a Termelői Csoporttal, hogy a termelőik az értékesítésre előkészített dohányaikat átmeneti tárolásra beszállítsák a cég telephelyére.
„Minden körülményt összevetve úgy véljük, még mindig megmaradt az esélye egy jó közepes termésnek. Ehhez viszont a rendelkezésre álló öntözési kapacitását minden termelőnknek megfelelően kell használnia, időben kell elvégeznie a tetejezést és kacsgátlást, és folyamatosan kell betakarítani az érett leveleket. Ezekkel az agrotechnikai lépésekkel lehet a rendelkezésre álló termést és annak minőségét optimalizálni”
– zárta szavait Fekete Tibor.
Amint arról kedden beszámoltunk, Kenyeres Sándor, a Magyar Dohánytermelők Országos Szövetsége (MADOSZ) elnöke egy interjúban arról beszélt, hogy a forróság rontotta a dohány terméskilátásait, ráadásul a gyorsan érő termés betakarítása is nehézségekbe ütközhet egyes gazdák számára.
