Tobacco
Becsült olvasási idő: 2 perc
Sosem mértek olyan meleg napokat a Földön, mint az elmúlt öt napban kétszer is

Múlt vasárnap és ezen a hétfőn is megdőlt a globális átlagos felszíni hőmérséklet rekordja.

Múlt vasárnap, július 21-én mérték a legmagasabb hőmérsékletet a világon a feljegyzések kezdete, azaz 1940 óta; a globális átlagos felszíni hőmérséklet ezen a napon 17,09 Celsius-fok volt – jelentette be kedden az Európai Unió műholdas Föld-megfigyelési programja, a Copernicus. Az MTI cikke szerint ez a mérési adat 0,01 Celsius-fokkal meghaladja a korábbi, 2023. július 6-án mért rekordot.

A 2023-as rekord előtt a napi globális átlaghőmérséklet 2016. augusztus 13-án ért a csúcsra, akkor 16,8 Celsius-fokot mértek. Tavaly július 3-a óta azonban 57 olyan napról tudni, mikor ez a rekord megdőlt.

Képünk illusztráció (Forrás: Ideogram.ai)

Hétfőn újabb rekord született

A Copernicus közleménye egyúttal azt sem zárta ki, hogy az elkövetkezendő napokban – az Egyesült Államok és Európa egyes részeit sújtó hőhullám következtében – ez az új rekord is megdől.

Ahogy az éghajlat tovább melegszik, egészen biztosan új rekordokat rögzítünk majd a ránk váró hónapok és évek során”

– jelentette ki Carlo Buontempo, a Copernicus igazgatója, megdöbbentőnek nevezve a különbséget az utóbbi 13 hónap hőmérséklete és az azelőtt mért hőmérsékleti rekordok között.

A globális felmelegedésre utal az a mérési adat is, hogy a tíz éven át tartó, legmagasabb napi átlaghőmérséklettel bíró szakasz éppen a legutolsó tíz év, 2015-től 2024-ig”

– olvasható a jelentésben. A rekord annak rendje és módja szerint másnap, 2024. július 22-én hétfőn meg is dőlt – írja a Smithsonian Magazine. Hétfőn a Copernicus munkatársai 17,15 Celsius-fokos napi globális átlaghőmérsékletet mértek, ami 0,6 Celsius-fokkal volt magasabb, mint az egy nappal korábban mért adat.

Nagyon meleg volt a június

A Copernicus két hete jelentette be, hogy 2024 júniusa „melegebb volt, mint bármely korábbi június a feljegyzések kezdete óta”. A globális átlag másfél Celsius-fokkal meghaladta az iparosodás előtti szintet. A klímaváltozást figyelő szolgálat figyelmeztetett arra is, hogy a globális átlaghőmérséklet júniusban már 13. hónapja volt egyfolytában rekordmeleg.

Az idei június középhőmérséklete országos átlagban 21,6 Celsius-fok volt Magyarországon, amely 1,8 fokkal haladja meg az 1991–2020 közötti évek átlagát. Ezzel a 2024-es az ötödik legmelegebb június lett 1901 óta – közölte még július elején a HungaroMet Zrt. Az MTI által szemlézett elemzésben kitértek arra is, hogy az idén minden hónap legalább 1 fokkal melegebb volt a szokásosnál. Az év első hat hónapjának középhőmérséklete 11,9 fok volt, 2,9 fokkal meghaladta az 1991–2020 közötti évek átlagát, ezzel pedig a legmelegebb első fél év lett a 20. század kezdete óta. Ezt a kiemelkedő értéket elsősorban az átlagnál 7 fokkal enyhébb február okozta.

A kánikula nemcsak egészségügyi szempontból káros, hanem a dohánytermelést is megnehezíti. Amint arról kedden beszámoltunk, Kenyeres Sándor, a Magyar Dohánytermelők Országos Szövetsége (MADOSZ) elnöke egy interjúban arról beszélt, hogy a forróság rontotta a dohány terméskilátásait, ráadásul a gyorsan érő termés betakarítása is nehézségekbe ütközhet egyes gazdák számára.