Közösségi média
A dohányosokat súlyosabban érinti a koronavírus
A dohányos koronavírusosak 80 százalékkal nagyobb eséllyel kerülnek kórházba, mint azok a betegek, akik ugyan elkapták a vírust, de nem dohányosok.
Ideje visszaszokni a beltéri maszkhordásra?
A 444 dr. Lénárd Ritát, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) alelnökét kérdezte a szervezet legújabb ajánlásairól.
Ideje eldobni a maszkot a munkahelyen?
A kormány bejelentése szerint az 5,5 millió beoltott elérését követően megszüntetik a kötelező maszkhasználatot, és főszabály szerint még belső terekben sem kell maszkot viselni. Múlt szombaton életbe is léptek ezek a szabályok. A munkáltatók részéről jogosan merül fel a kérdés, vajon ez a döntés azt jelenti-e, hogy a munkahelyeken sem kell a továbbiakban maszkot hordani? A Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda PwC Legal szakértő jogászai összefoglalták a legfőbb tudnivalókat.
Más munkakörülményeket várunk el, mint a járvány előtt
Változtak a munkakörülményekkel összefüggő elvárások a járvány hatására, és ez át fogja alakítani az irodaházak működtetésének eddigi megközelítését – véli a Skanska, Európa egyik vezető kivitelező és ingatlanfejlesztő vállalata felmérésének eredményei alapján.
Védettségi igazolás a munkahelyen – mit kezdhet vele és mit NEM a vezető?
Hogyan kezelheti a vezetőség az oltottak-nem oltottak kérdését olyan munkahelyek esetében, ahol otthonról is elvégezhető a munka, de újra kötelező lesz bejárni? Rákérdezhet-e például a vezető, hogy a kollegák közül ki védett és ki nem? Kötelezhetőek-e a nem oltottak a maszk hordására? Dr. Gera Dániel, ügyvédet, a Schönherr Hetényi Ügyvédi Iroda munkajogi csoportjának vezetőjét kérdeztük.
Szkeptikusak a magyarok a nyitással kapcsolatban
Fél év után csökkenni kezdett a maszkviselési arány Magyarországon. Bár a teljes nyitás várható időpontjával kapcsolatban mérséklődött a lakosság optimizmusa, a belföldi turizmus és a rendezvénypiac is látványos lendületet vehet júniusban. A felnőttek 70%-a oltáspárti, túlnyomó többségük regisztrált is a hivatalos weboldalon, ugyanakkor a regisztráltak körülbelül hatoda még nem kapta meg a várt vakcinát.
Védettségi igazolvány a munkahelyen: mikor sérül az egyenlő bánásmód elve?
Az átoltottság növekedésével és a szolgáltatások újranyitásával a munkáltatók is várják a munkavállalók visszatérését a korábbi munkakörnyezetbe. Emellett már a diákokok is készülnek a nyári pénzkeresésre, az iskolaszövetkezetek és kölcsönzőcégek igyekeznek olyan dolgozókat közvetíteni, akik megfelelnek a megrendelők elvárásainak. Felmerül a kérdés, hogy a munkáltatók kérhetik-e a védettség igazolását. Lehet-e a védettség foglalkoztatási feltétel? Jogszerű-e a védettséggel rendelkezők és nem rendelkezők megkülönböztetése? A Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda PwC Legal szakértő jogászai összefoglalták a legfőbb tudnivalókat.
Kirúghatom-e a kollégát, ha vírustagadó?
A munkáltató és a munkavállaló közös érdeke, hogy a pandémia ideje alatt az üzletmenet zavartalanul működjön, a munkáltató továbbra is foglalkoztassa a munkavállalót, aki ezért megkapja a munkabérét így ne legyenek tömeges leépítések és elbocsátások. De mit lehet tenni, ha egy munkavállaló nyíltan osztja meg nézeteit, miszerint a SARS-CoV-2 vírus nem létezik vagy annak súlyát kérdőjelezi meg, adott esetben a védelmi intézkedéseket feleslegesnek vagy túlzónak tartja? A KNP LAW szakértője ad választ a kérdésekre.
Szerdától tovább tarthatnak nyitva a dohányboltok
Csökken a kijárási tilalom mértéke, ezzel arányosan a nyitvatartási idő pedig nő a kormány keddi bejelentése szerint.
Idén sem tartják meg a dortmundi InterTabacot
2022 szeptemberére halasztották az idénre tervezett InterTabac és InterSupply vásárokat.
GVH: A járványhelyzetben még fontosabb a körültekintő vásárlás
Továbbra is fokozott körültekintést javasol a fogyasztók számára a Gazdasági Versenyhivatal (GVH), ugyanis az utóbbi időszakban számos panasz érkezett a hatósághoz, amelyek a COVID–19 világjárványt kihasználó kereskedelmi gyakorlatra utalhatnak. Az online rendelések során szintén fontos az odafigyelés.
Így fogadták a pandémia miatti változásokat a hazai munkavállalók
A Kell egy B terv nevű karitatív munkaközvetítő felületen megalakulása óta több mint 4800 olyan álláskereső talált új állást, akik többnyire a COVID miatt veszítették el munkájukat. A B-terv különlegessége, hogy maga is a vírus miatt jött létre, hiszen az alapítók is állás nélkül maradt rendezvényszervezők és HR-szakemberek. A karitatív munkaközvetítő szolgáltatás a digitális térben segíti a vírushelyzet miatt állástalanná váltakat. A kezdeményezés a – pandémiához rugalmasan alkalmazkodó KKV-kat és magánszemélyeket kitüntető – Vodafone Ready pályázat egyik nyertese lett, amihez kapcsolódóan a Vodafone Magyarország egy kutatás elkészítésével is támogatta a vállalkozás működését.
Soron kívül beoltják a dohányiparban dolgozókat Zimbabwében
Zimbabwe kormánya frontvonalban dolgozókká nyilvánította a dohányipari munkavállalókat.
Mi lesz a non-stop boltokkal?
Az éjfél és reggel 5 óra közötti lakhely elhagyási korlátozás miatt az éjszaka nyitva tartó boltok már nem kereshetők fel. Így kénytelenek a redőnyt lehúzni. Meg is szűnik ezzel a vendéglátóhelyek 23 órás zárásának pótléka és a diszkózár sem pótolható utcai mulatozással, írja a Blokkk.com.
