Közösségi média
A férfi vásárlókra jobban oda kell figyelni
Képzettsége szerint is kereskedő, vagyis külkereskedő. Évekig dohánygyári képviselőként dolgozott, több mint 20 éve működtet trafikot a nyugati határszélen, a Magyar Dohány Kiskereskedők Egyesületének alapító tagja. A Tobacco ezúttal Trajber Gábor dohánybolt-tulajdonossal beszélgetett.
Fontos tudnivalók a szakmai változásokról
Az ND Nonprofit Zrt. közleményben foglalta össze a koncesszió jogosultak és a koncessziót gyakorlók számára az őket érintő változásokat. A legutóbbi jogszabályi változások a dohány-kiskereskedelmi ellátási rendszer mellett a polckép-szerződéseket, valamint a dohánytermékek kihelyezését is érintik.
A jó trafikos mosolygós
Az M3-as metró Pöttyös utcai megállójában a felszínen, a lakótelep szomszédságában egy aprócska, dohánytermékekkel zsúfolásig teli pavilon, melyben nem találunk egyetlen kihasználatlan négyzetcentimétert sem. A biztonsági ablak mögül Jánosi Tiborné és Jánosi Péter, anya és fia szolgálja ki a betérőket.
„A törzsvásárlók örülnek, hogy újra vagyunk”
Mindössze hetven métert kellett költözni, mégis az egyik világból egy másikba csöppenünk. Az Arany János utcai metróállomás földszintes üzletsorából a közeli Bank utcába, egy egykori bank patinás épületébe települt át a régi dohánybolt. A forgalom erősen megcsappant, a trafik viszont nagyon szép, és a korábbinál jóval tágasabb. A tulajdonossal, Polovits Györggyel beszélgettünk.
A trafik kicsit olyan, mint a piactér
Kereskedelmet tanult, ezen a területen dolgozott a kezdetektől. Jákra focistaként érkezett, majd feleségével büfét nyitottak, a második körben pedig Nemzeti Dohánybolt koncessziót is nyertek. A Tobacco Németh Zsolt jáki trafikossal beszélgetett.
Szerkezetváltás az egyesületben
Az új dohánytermék-kiskereskedelmi rendszer első évén, valamint az első koncessziósként megélt „trafikos nyáron” túl a Magyar Dohány Kiskereskedők Egyesülete (MKDE) felülvizsgálta munkamódszereit, az egyesület a működésében változtatásokat kezdett. Cikkünkben az egyesület céljait, módszereit és az említett változásokat igyekszünk összefoglalni.
Jogkövető trafikosok, zökkenőmentes váltás
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal tapasztalatai szerint a Nemzeti Dohányboltok tulajdonosai közül néhányan a végsőkig kivártak, többen a szüneteltetés mellett döntöttek, amíg új telephelyüket meg nem találják, a trafikosok nagy része azonban a kormányrendelet szabályait követve időre elköltözött azokról a helyszínekről (üzemanyagtöltő állomás, 2500 m2-nél nagyobb eladótérrel rendelkező üzlet), amelyeken május 30-át követően jogszerűen nem folytathatta működését. Néhány vitás esetet leszámítva a váltás gördülékenyen zajlott. Az ellenőrzési tapasztalatokról Suller Attila, a NAV vám- és jövedéki szóvivője adott tájékoztatást.
Mi is örömmel fizetnénk koncessziós díjat
Bauer Jánosné férjével 1991-ben nyitott trafikot Szekszárd belvárosában. Szépen ment is az üzlet 2013-ig, amikor ők is pályáztak a koncesszióra. Hidegzuhanyként érte őket a hír, hogy nem jártak eredménnyel. A második körben engedélyt kaptak, kijelölt trafikosként tovább működhettek. Bauer Jánosnéval erről a speciális helyzetről beszélgettünk.
Ahány dohánygyártó, annyiféle oldal
A dohánycégek internetes felületei közül melyeken van kizárólag a dohányboltosok számára elérhető tartalom, milyen erősségeik vannak az egyes oldalaknak, milyen plusz szolgáltatások érhetők el a site-okon, ezeknek igyekeztünk utánajárni. Egy biztos: érdemes böngészni a gyártók weboldalait, hiszen legtöbbjükön a cégadatokon túl egyéb hasznos információkhoz is hozzájuthatnak a dohány-kiskereskedők, sőt, van olyan weboldal, ahonnan regisztráció után online is lehet terméket rendelni.
MDKE: Erősebb érdekképviselet szükséges
Lapzártánk idején pár alkalom híján a végére ért az a szakmai képzés, amellyel az ND Nonprofit Zrt., a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) és a Magyar Dohány Kiskereskedők Egyesülete (MDKE) járta végig az országot, hogy a koncessziójogosultakat tájékoztassák az őket érintő legfőbb témákban. Az országjárás tapasztalatairól Lengyel Antalt, az MDKE elnökét kérdeztük.
Elindult az országos szakmai képzés
Országos szakmai képzés indult az ND Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zártkörűen Működő Részvénytársaság, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH), valamint a Magyar Dohány Kiskereskedők Egyesületének (MDKE) együttműködésével a Kereskedelmi és Iparkamara területi kamaráinak szervezésében. A képzés apropóján Légrádi Petrával, az ND Nonprofit Zrt. marketing- és kommunikációs vezetőjével beszélgettünk.
Hamarosan nyithatnak a negyedik körös trafikok
A trafikpályázat negyedik körében koncessziót elnyerők szerződéskötése folyamatban van, az érintettek több mint 80 százaléka már egyeztetett időpontot, így a koncessziójogosultságok gyakorlását a szükséges engedélyek birtokában hamarosan megkezdhetik, tájékoztatta az MTI-t Légrádi Petra, az ND Nonprofit Zrt. marketing- és kommunikációs vezetője április 8-án.
Tapasztalattal, udvariasan, kedvesen
A Nemzeti Dohányboltok elindulása előtt hat trafikot üzemeltetett a család a főváros egyik külső kerületében. A pályázatot komoly kihívásként élték meg, amely óriási stresszel járt, majd végül happy enddel zárult – valamennyi korábbi üzletükre sikerült megszerezniük a koncessziót. A Tobacco szaklap ezúttal Paizs Attilával beszélgetett.
Szakértők bevonásával keresik a megoldást
Folyamatos egyeztetések zajlanak a Nemzeti Dohányboltok biztonsági kérdéseiről. Az ND Nonprofit Zrt. a biztonságra és az arculati elemekre vonatkozóan megtette javaslatait a jogalkotó és a koncessziók kiírója felé. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium lapzártánkkor adott ki iránymutató tájékoztatást a témában.
