Ausztráliában az illegális dohánypiac gyors növekedése miatt ritka vita indult a cigarettaadó csökkentéséről – írja a Tobacco Asia.
Nick Coatsworth, az ország korábbi helyettes tiszti főorvosa a szenátusi vizsgálaton azt javasolta, hogy a magas jövedéki adó mérséklése visszacsábíthatná a dohányosokat a legális piacra, és csökkenthetné a szervezett bűnözés térnyerését.

Ausztráliában a világ egyik legmagasabb cigarettaára alakult ki: egy doboz, legálisan vásárolt cigaretta akár 50 ausztrál dollárba (közel 11 ezer forintba) is kerülhet, miközben az illegális termékek ennek töredékéért elérhetők. A hatóságok szerint ez hozzájárult a feketepiac és a dohányboltok elleni bűncselekmények – például gyújtogatások – terjedéséhez.
A közegészségügyi szakértők ugyanakkor elutasítják az adócsökkentést, szerintük a megoldás az illegális kínálat visszaszorítása és a dohánykontroll fenntartása. Többen arra figyelmeztetnek, hogy az adó mérséklése növelhetné a dohányzók arányát.
