Tobacco

Rovat:

Paragrafus
Becsült olvasási idő: 2 perc
Ausztrália folytatja az „őrültséget”

Ismét emeltek a dohánytermékek jövedéki adóján, pedig a szervezett bűnözés már erőszakos bűncselekményeket is végrehajt a feketepiaci cigi miatt.

Ausztráliában szeptember 1-jén ismét emelkedtek a cigarettaárak, ugyanis a dohánytermékekre kivetett jövedéki adó 6,8%-kal nő – írja a brit The Guardian. Ezzel egy 20 darabos csomag ára közel 30 dollárra (több mint 6600 forintra) emelkedik, ami a legmagasabb a világon.

A legújabb emelés a béremelkedéshez kötött rutin indexálást ötvözi egy soron kívüli emelés utolsó részletével. Bár a cél a dohányzás visszaszorítása, a kritikusok szerint a folyamatos adóemelés okozta áremelkedés akaratlanul is a feketepiaci dohánytermék-értékesítés robbanásszerű növekedését eredményezte. Az ausztrál adóhivatal becslései szerint az országban fogyasztott dohánytermékek körülbelül egyötöde illegálisan kerül forgalomba. Arról, hogy az adóemelések és a dohányzásellenes túlszabályozások milyen helyzetet okoztak a szervezett bűnözés terén Ausztráliában, itt írtunk korábban.

Képünk illusztráció (Forrás: Ideogram.ai)

Becky Freeman, a Sydney-i Egyetem professzora elismeri, hogy a jövedéki adó befagyasztása megfontolandó, de hangsúlyozza, hogy az illegális értékesítés elleni fellépésnek kell prioritást élveznie. Új-Dél-Wales, Victoria és Dél-Ausztrália államok máris szigorú intézkedéseket vezettek be. Ezek között szerepel a hatóságok felhatalmazása az illegális dohánytermékeket értékesítő üzletek bezárására, valamint speciális, kiterjesztett keresési és lefoglalási jogkörrel rendelkező végrehajtó egységek létrehozása. Szövetségi szinten az ausztrál határőrség rekordmennyiségű illegális terméket foglalt le: több mint 2000 tonna dohányt és hatmillió e-cigarettát csak az elmúlt évben.

Eközben a gazdasági adatok sem támasztják alá a kormány dohányadó-stratégiáját. A jövedéki adó drasztikus emelése ellenére a bevételek néhány év alatt a felére csökkentek, a 2020–21-es 14,3 milliárd dollárról az idei várható 7,1 milliárd dollárra. Chris Richardson független közgazdász bírálta a folyamatos emeléseket, és arra figyelmeztetett, hogy a romló eredmények ellenére az adó további emelése „az őrültség definíciója”. A bevételek összeomlása arra utal, hogy ahelyett, hogy a dohányosokat a leszokásra ösztönözné, a politika inkább a virágzó feketepiacra terelte a fogyasztókat.

A politikai vezetők is aggodalmukat fejezik ki a nem várt következmények miatt. Új-Dél-Wales miniszterelnöke, Chris Minns, és Victoria állam kaszinó-, szerencsejáték- és alkoholfogyasztás-szabályozási minisztere, Enver Erdogan egyaránt összefüggésbe hozta a dohányárak emelkedését az illegális kereskedelemmel kapcsolatos erőszakos bűncselekmények növekedésével. Minns egyenesen jövedékiadó-csökkentést szorgalmazott, bár a szövetségi kormány elutasította ezt az ötletet. Jim Chalmers pénzügyminiszter hivatala ragaszkodik ahhoz, hogy a kormány dohányipari bevételeinek oka a dohányzás visszaszorulása, és nem az illegális értékesítés, ugyanakkor több száz millió dollárt ígért a törvények betartatására.