hero
Tobacco

Rovat:

Olvasmány
Becsült olvasási idő: 2 perc
Kormányzati beavatkozást várnak Ausztráliában az elhatalmasodó cigimaffia ellen

A drasztikus dohányadó-emelések beláthatatlan következményeket hoztak magukkal.

Kicsúcsosodni látszik a dohánytermékek jövedékiadó-emelése okozta feszültség Ausztráliában. A kivetett adók olyan szinteket értek el, amelyek már nem a dohányzás visszaszorítását szolgálják, hanem az illegális piac növekedését segítik elő – számol be a The Guardian vezető közgazdászok figyelmeztetéséről.

A jövedékiadó-emelés mértéke

A szigetországban 2010-ben kezdett hanyatlani a dohánytermékek csillaga, amikor a dohányzás-ellenőrzési stratégia mentén jelentős adóemelésekkel súlytotta a kormány a piacot.

A jelenlegi szabályozás szerint egy doboz átlagos cigaretta 40 ausztrál dollárba (9 ezer forintba) kerül, ebből 28 dollárt (kb. 6300 forintot) tesz ki az adó. Ez annak köszönhető, hogy az elmúlt tíz évben a jövedéki adó háromszorosára nőtt: szálanként 46 centről (104 forintról 1,40 dollárra (316 forintra).

Be kellene fagyasztani a jövedéki adók mértékét?

A feketepiac szereplői könnyedén tudnak kedvezőbb árat kínálni a hatóságilag szabályozott termékekénél. Bob Breunig, az Ausztrál Nemzeti Egyetem adópolitikai szakértője szerint

„minden újabb adóemelés hatástalan a dohányzás csökkentésére, és csak tovább erősíti a jogellenes kereskedelmet”.

Breunig az adókulcs csökkentését ugyan nem támogatja, de a befagyasztás szerinte elengedhetetlen lenne, hogy időt nyerjenek a feketepiac felszámolására irányuló lépésekhez.

Bandaháborúk és politikai nyomás

A politikai nyomás is fokozódik. Chris Minns, Új-Dél-Wales állam miniszterelnöke a múlt héten felszólította az Anthony Albanese vezette ausztrál szövetségi kormányt az adókulcs csökkentésére. Erre azután volt szükség, hogy az államban ugrásszerűen nőtt a szervezett bűnözéshez köthető dohánycsempészet. Hasonló gondokkal küzd Victoria állam is, ahol sorozatos gyújtogatások hívták fel a figyelmet az illegális cigarettakereskedelem veszélyeire.

Az Ausztrál Adóhivatal adatai alapján az országban forgalomba kerülő dohánytermékek mintegy egyötöde illegális forrásból származik. Korábbi cikkünkben megírtuk, hogy a radikális egészségügyi törekvések beláthatatlan következményekkel járnak. Márciusban Rohan Pike, az ausztrál határőrség dohányellenes munkacsoportjának korábbi vezetője kiemelte, hogy a dohánytermékek illegális behozatalának felszámolására, Ausztrália és Kína között született egyezmény nem működik. A szigetország illegális piacaira elsősorban nagy mennyiségű kínai áru érkezik, ám ennek megszüntetéséhez kevés az illetékes hatóság erőforrása. 

Ugyanakkor a közegészségügyi szakértők óvatosságra intenek, mondván, hogy nem szabad engedni sem a dohányipari lobbi, sem a szervezett bűnözés nyomásának, és nem lenne bölcs döntés a dohányadó drasztikus csökkentése. A pénteki állami és szövetségi egészségügyi miniszteri találkozón napirendi kérdés lesz a dohánytermék-adóemelés, illetve az egyre nagyobb számban beágyazódó csempészhálózatok felszámolása is. 

Borítókép forrása: Freepik/Wirestock