Tobacco

Rovat:

Paragrafus
Becsült olvasási idő: 2 perc
Választ kapott az MSZP elnöke a fiatalkorúak dohányzásának visszaszorítását firtató kérdésére

Rétvári Bence adott választ Komjáthi Imrének.

Amint arról korábban beszámoltunk, Komjáthi Imre, a Magyar Szocialista Párt (MSZP) elnöke és országgyűlési képviselője a XXII. kerületi Budai Nagy Antal Gimnáziumban kialakított „dohányzásszagláló-lyukak” kapcsán írásbeli kérdést nyújtott be november 12-én Pintér Sándor belügyminiszternek Milyen lépéseket kívánnak tenni a fiatalkorúak drogfogyasztása és az iskolai dohányzás visszaszorításának érdekében? címmel.

Komjáthi a Budai Nagy Antal Gimnáziumban történtek felidézése mellett arról is írt, hogy a hazai fiatalkorúak körében a dizájnerdrogok is egyre népszerűbbek sajtóinformációk szerint. A dohányzással kapcsolatos konkrét kérdése így hangzott:

Milyen lépéseket kívánnak tenni a tankerületek irányába az iskolai dohányzás visszaszorításának ügyében?”

Már az óvodában elindul a megelőzési programok sora

Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára kimerítő, 4,5 oldalas választ (PDF) adott Komjáthi Imre kérdéseire 2024. november 27-én. Mint írta, az elmúlt években számos olyan intézkedést hoztak, amelyek a dohányzás, e-cigaretta és egyéb nikotinbeviteli formák használatának visszaszorítására irányultak, emellett a leszokás ügye is nagy lendületet kapott – mindezekből nyilvánvalóan a fiatalok is profitáltak.

Képünk illusztráció (Forrás: Ideogram.ai)

Az államtitkár aláhúzta, hogy a Belügyminisztérium Népegészségügyi Főosztályának Dohányzás Fókuszpontja a WHO szakmai irányelvei és az Európai Unió jogszabályai mentén koordinálja a dohányzás visszaszorítására irányuló intézkedéseket. A Dohányzás Fókuszpont iskolai prevenciós programokat is kifejleszt, amelyeket a vármegyei kormányhivatalok, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet és az Egészségfejlesztési Irodák közreműködésével terjeszt az országban. Már az óvodások számára is van megelőzési programja a Dohányzás Fókuszpontnak, amit aztán az iskolás korba lépő gyermeknél is folytatnak.

A Dohányzás Fókuszpont emellett olyan honlapokat üzemeltet (pl. leteszemacigit.hu, cikicacigi.hu, dohanyzasvisszasoritasa.hu), amelyek az oktatási-nevelési intézmények számára is hasznos információkat nyújtanak a témában. 2022 óta pedig multimédiás kommunikációs kampány is zajlik a TikTokon, a Facebookon, a Modern Iskolán és más felületeken, amelynek célja, hogy megelőzze a dohányzás és e-cigarettázás kipróbálását, valamint az ezekre történő rászokást. A Belügyminisztérium iskolai dohányzás-megelőzési programjának eszköztárát is megújították ezzel párhuzamosan, e-learning anyagokat terjesztettek, valamint új honlapokat és applikációkat is fejlesztettek.

Az eddig megtett intézkedések hatására az elmúlt 10 évet tekintve csökkent a felnőttek és a fiatalok körében a dohányzók aránya, ugyanakkor kialakult az elektronikus cigarettát használók csoportja és megjelentek új termékek is, pl. a nikotint és ízesítést tartalmazó tasak, amelyek szintén veszélyesek magas nikotintartalmuk miatt. A kereslet és a kínálat megfelelő, szigorú szabályozása, a szabályozás betartatása, a rászokás megelőzését szolgáló programok működtetése és további elterjesztése, a leszokást támogató programok működtetése, valamint a fiatalokat külön, de az egész lakosságot is célzó kampány lehet eredményes a dohányzás és a nikotint tartalmazó élvezeti célú termékek fogyasztásának visszaszorításában”

– fogalmazott Rétvári Bence, aki egyebek között arról is írt, hogy 2024. szeptember 1-től több más tárgy mellett tilos dohányterméket és elektronikus cigarettát is bevinni a nevelési-oktatási intézmények területére. Minderről bővebben itt írtunk.