Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszer-engedélyeztetési Hivatal (FDA) kedden először engedélyezett gyümölcsízű elektronikus cigarettákat felnőtt dohányosok számára, ami jelentős fordulatot jelent az eddigi szabályozási politikában – írja az Associated Press hírügynökség.
A döntés hónapokkal azután született meg, hogy az e-cigaretta-ipar szereplői Donald Trump elnökhöz fordultak a korlátozások enyhítését kérve. Az FDA által jóváhagyott termékek mangó-, áfonya- és kétféle mentolos ízesítésben kerülnek piacra a Los Angeles-i Glas Inc. kínálatában.
Az FDA hangsúlyozta, hogy a döntés nem tekinthető a termékek jóváhagyásának vagy támogatásának, csupán annak megállapításának, hogy ezek a készítmények segíthetnek a felnőtt dohányosoknak a cigarettafogyasztás csökkentésében vagy abbahagyásában. Az ügynökség szerint a Glas digitális életkor-ellenőrző rendszere csökkentheti a fiatalkorúak hozzáférésének esélyét: a felhasználóknak hivatalos igazolvánnyal kell azonosítaniuk magukat telefonjukon, és az eszközök csak Bluetooth-kapcsolaton keresztül működnek a hitelesített készülékkel.
A döntés várhatóan komoly kritikákat vált ki egészségvédő szervezetekből, amelyek régóta az ízesített termékeket tartják a fiatalkori e-cigarettázás fő mozgatórugójának. Ugyanakkor az amerikai tinédzserek körében az e-cigizés aránya tízéves mélypontra csökkent, miközben az illegálisan forgalmazott, főként Kínából érkező gyümölcs- és édességízű termékek továbbra is széles körben elérhetők. Joe Biden elnöksége alatt az FDA több mint egymillió ízesített termékre vonatkozó kérelmet utasított el.
Trump és az e-cigi
Amint arról a Tobacco 2024/12-es számában beszámoltunk, a meglehetősen impulzív elnök e-cigikkel kapcsolatos kommunikációja roppant fordulatosra sikeredett az első elnöki ciklusában. Hol arról beszélt, hogy ki fogja tiltani az összes ízesített e-cigarettát a benzinkutakról és a kisboltokból, hol pedig arról, hogy az e-cigarettázás segíthet az emberek számára a dohányzásról történő leszokásban. Olyan is előfordult, hogy a két végletet mindössze néhány nap különbséggel járta be az akkori amerikai elnök.
Hiába az e-cigarettázással kapcsolatos szabályozás körüli káosz, ha Donald Trump másként emlékszik vissza a folyamatokra, mint ahogy azok megtörténtek. 2024 szeptemberében igyekezett Kamala Harris elnökjelölti kampányát e-cigi-ellenesként beállítani. Mindezen üzenetek között Trump a saját közösségimédia-platformján, a Truth Socialon az alábbiakat írta:
„2019-ben megmentettem az ízesített e-cigarettákat, és ez nagyban segített az embereknek leszokni a dohányzásról. […] 21 évre emeltem a legális vásárlók alsó korhatárát, távol tartva a termékeket a »gyerekektől«. Kamala és Joe mindent be akar tiltani, megölve a kisvállalkozásokat az egész országban. Én megint megmentem az e-cigizést.”
Az FDA már 2018-ban megkongatta a vészharangokat az e-cigaretták terjedése miatt. Kellyanne Conway, az elnök akkori egyik tanácsadója felfigyelt az ügyre, majd felhívta Trump nejének, Melaniának a figyelmét az ízesített e-cigarettákban rejlő, fiatalokra leselkedő veszélyekre. Abban reménykedett, hogy Melania meggyőzi majd férjét arról, hogy a gyermekek védelmében emeljék fel az e-cigaretták és más dohánytermékek vásárlásához szükséges minimumkorhatárt 21 évre. Mindez át is ment Trumpon 2019 decemberében.
Conway ugyanakkor nem kívánta betiltani az ízesített e-cigarettákat, mert szerinte a tiltás a Demokrata Párt szokása. Ám amikor az elnök 2019 szeptemberében összehívott egy csapat szakértőt a tinédzserek e-cigizési „járványának” kezelésére, a hivatalnokok meggyőzték arról Trumpot, hogy tilalomra van szükség. Alex Azar akkori egészségügyi államtitkár elmondása szerint a cél az volt, hogy kipucolják a teljes ízesített e-cigi-piacot, majd fokozatosan szövetségi engedélyekkel visszaengednek a piacra ellenőrzött termékeket.
A tilalmat azonban több hónapba tellett előkészíteni, s az FDA akkori dohányügyi igazgatója, Mitch Zeller a The Washington Postnak 2024 szeptemberében elmondta, biztos volt abban, hogy ez idő alatt a dohányipari lobbi mozgásba lendül majd. 2019 őszén állítólag több tanácsadó is azt kezdte sugdolózni Trump fülébe, hogy nem érdemes betiltani az ízesített e-cigarettákat, mert túlságosan népszerű termékről van szó, s egy ilyen lépés jelentősen csökkenthetné az elnök újraválasztási esélyeit. Végül az elnök november 4-én – egy nappal a tilalom tervezett bejelentése előtt – visszatáncolt, s nem írta alá az ezzel kapcsolatos egyoldalas memorandumot. 2020-ban azonban végül bevezettek egy korlátozott ízesítési tilalmat az e-cigik esetében, de a be nem tiltott ízek közé sorolták a legnépszerűbbet: a mentolt.
Borítóképünk illusztráció (Forrás: Ideogram.ai)

