Svédország lett az első ország, amely a dohányzás ártalomcsökkentését a közegészségügyi politika részévé tette – írja a Tobacco Journal International.
Erre a döntésre azt követően került sor, hogy egy kutatás kimutatta, hogy a svédországi születésű felnőttek mindössze 4,5%-a dohányzik, ami megfelel az 5%-os füstmentes küszöbértéknek. Dr. Delon Human, a Smoke Free Sweden vezetője szerint az ország ártalomcsökkentési kísérlete tagadhatatlan bizonyítékot szolgáltatott arra, hogy a dohányzásról a füstmentes nikotintartalmú termékekre való áttérés jelentősen csökkenti a dohányzással összefüggő betegségeket és az idő előtti halálozást.

Az új politika értelmében Svédország a dohányosok kevésbé ártalmas alternatívákra, például a snüsszre, a nikotintasakokra és az e-cigarettákra való áttérés elősegítésére fog összpontosítani. A politika elismeri, hogy a cigaretta nagyobb egészségügyi kockázatot jelent, mint a füstmentes nikotintartalmú termékek, és javasolja, hogy az adózási és politikai célokat ennek megfelelően igazítsák ki. Ez a megközelítés tükröződik a svéd kockázatalapú adózásban, ahol a snüssz jövedéki adóját csökkentették, míg a cigaretta jövedéki adóját emelték.
Human arra ösztönzi a többi országot, hogy haladéktalanul vegyék át a svéd modellt. Az ártalomcsökkentés előtérbe helyezésével Svédország célja a közegészségügy előmozdítása a kiadások csökkentése mellett. A politikai váltás jelentős mérföldkövet jelent az ország dohányzásmentességre irányuló erőfeszítéseiben, és precedenst teremt más országok számára.
