2023-ban a szerbiai háztartások havi kiadásainak 37 százalékát az élelmiszerek és alkoholmentes italok tették ki – írja a Szabad Magyar Szó.
A legalacsonyabb jövedelmű háztartások (amelyek az összes háztartás tíz százalékát tették ki) esetében ez az arány egyenesen 50 százalék.
A Szabad Magyar Szó cikkében azt is megjegyezte, hogy a szerbiai polgárok többet költenek havonta cigarettára és egyéb dohánytermékekre (átlagosan 3116 dinárt [10 905 forintot]), mint gyümölcsre (2110 dinárt [7384 forintot]).

A Danas szerb hírportál által megkérdezett Milan Anđelić újvidéki pszichológus szerint a cigaretta árának emelésén túl nem vetettek be más eszközt a dohányzás visszaszorítása érdekében Szerbiában.
„A közhivatalokban és vállalatokban dohányfüst terjeng, pedig elvileg ezeken a helyeken tilos a dohányzás. A cigarettázás szokása mélyen beivódott ennek a térségnek a kultúrájába. Másrészt az újvidéki piacokon szemtelenül drága a gyümölcs, és nemigen akad olyan ember, aki függővé vált a banántól vagy almától”
– fogalmazott a pszichológus.
