Tobacco

Rovat:

Paragrafus
Becsült olvasási idő: 1 perc
Betiltaná a dohányzást zárt terekben Szerbia

Déli szomszédunknál egyelőre például az éttermekben is lehet dohányozni.

Szerbia jelenleg a világ élvonalába tartozik a dohányzó lakosság arányában, ugyanis a lakosság több mint egyharmada dohányzik. Azonban idén várhatóan elfogadásra kerül egy törvény, amely teljesen betiltja a dohányzást zárt terekben, ideértve a vendéglátóhelyeket is – írja a Szabad Magyar Szó.

Bár már 2010-ben terveztek egy ilyen tilalmat, az utolsó pillanatban változtattak rajta, és Szerbia jelenleg az egyetlen európai ország, ahol még mindig engedélyezett a dohányzás az éttermekben. Más országokban, ahol az elmúlt két évtizedben bevezették a dohányzás teljes tilalmát zárt terekben, 50 százalékos csökkenés tapasztalható a dohányosok számában.

Képünk illusztráció (Fotó: senivpetro / Freepik)

Szerbiában már léteznek nemdohányzó helyek, például Belgrádban több mint 100 nemdohányzó bár található, más városokban viszont, például Szabadkán, ez a szám jóval kevesebb, mindössze kettő.

A cigaretta jövedéki adójából származó éves bevétel eléri az egymilliárd eurót a Pénzügyminisztérium szerint. Ugyanakkor az Egészségügyi Minisztérium adatai azt mutatják, hogy a dohányzás okozta egészségügyi költségek, beleértve a betegek kezelését, a betegszabadságot és a termelékenység csökkenését, két és félszer magasabbak ennél az összegnél.